Багатство в надрах
Сила в людях
АссоциацияСМИ о насФотоКонтактыКарта сайтаПервая страницаНаписать письмоУкраїнськоюEnglish
Багатство в надрах
Сила в людях

Как стать членом АГТУ

Третейський суд АГТУ

Консалтинг и аудит

Точка зрения

Законодательство

Полезные ссылки

ВидеоГазотрейдери у суді вимагатимуть, аби ОГТСУ скасував перерахунок маржинальних цін купівлі-продажу газу

Учасники ринку природного газу вимагатимуть у судовому порядку, аби ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) скасував здійснений постфактум перерахунок січневих маржинальних цін купівлі та продажу природного газу, за якими відбуваються розрахунки за небаланси.

Про це ExPro повідомили представники низки газопостачальних компаній. За розрахунками ExPro, у результаті перерахунку маржинальні ціни знизилися у середньому на 20%.

«ОГТСУ 11 лютого, тобто «заднім числом», перерахував маржинальні ціни купівлі та продажу природного газу у січні 2020р. Причому зробив це без нашої згоди, хоча ціни – це суттєва умова публічного договору постачальників з ОГТСУ, й у односторонньому порядку їх змінювати не можна», - заявив ExPro один з газотрейдерів.

За його словами, через дії ОГТСУ багато постачальників понесло збитки, адже комерційна політика компаній будувалася за одного рівня цін, а розрахунки будуть здійснюватися за іншого, і немає значення, у який бік вони змінилися – збільшення чи зменшення.

«Приміром, я продав газ Оператору ГТС для цілей балансування, і він декларував ціну купівлі у 7 500 грн/тис куб м, а тепер каже, що розрахується зі мною по 6 000 грн/тис куб м. А для тих, хто несанкціоновано відбирав газ, навпаки, зробили поступку, вони за ці відбори сплатять за меншою ціною», - обурився інший співрозмовник ExPro.

Багато учасників газового ринку у розмові з ExPro висловили невдоволення діями новоствореного Оператора ГТС, називаючи їх маніпулятивними та зазначаючи, що вони суперечать законодавству – не лише галузевому кодексу, а й Господарському та Кримінальному (зокрема, статті 206 щодо протидії законній господарській діяльності). Загалом учасники ринку кажуть, що після анбандлінгу очікували більш прозорої роботи оператора ГТС, однак поки практика свідчить про зворотнє.

«Я дивлюся на абсолютно однакові маржинальні ціни купівлі/продажу у всі дні лютого і тепер у мене недобре передчуття можливого повтору «сюрпризу» зі зниженням цін «заднім» числом через місяць. Достукатися ж до ОГТСУ зараз ще важче, ніж раніше до УТГ», - відзначив інший учасник ринку.

Як пояснило ExPro джерело в ОГТСУ, необхідність перерахунку маржинальних цін «заднім числом» виникла через великий обсяг позитивних небалансів, за які ОГТСУ має розрахуватися. Тож оператор, аби зменшити це навантаження, вирішив знизити ціну закупівлі технологічного газу (яка впливає на розрахунок маржинальних цін), придбаного на тендерах у НАК «Нафтогаз України», уклавши відповідні додаткові угоди. Однак у системі Prozorro їх досі не оприлюднено.

«Практика закупівлі газу у «Нафтогазу» за договірною процедурою також далека від ринкових принципів. Було очевидно, що тендерні вимоги «підігнані» під одну компанію, оскільки хто ще погодиться на сплату половину вартості газу з відстрочкою у 2 роки», - прокоментував один з трейдерів поточну ситуацію із закупівлею газу на технологічні потреби.

Довідка ExPro

Нагадаємо, оператор ГТС з 1 жовтня 2019р перейшов на щодобове визначення маржинальної ціни газу, замість місячного, як було раніше. Антимонопольний комітет України восени 2019р рекомендував АТ «Укртрансгаз» та ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» здійснити заходи, спрямовані на розвиток конкуренції і запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, а саме визначати маржинальні ціни на газ, за якими розраховується плата за небаланси, на базі даних торгової платформи.

АМКУ також рекомендував оператору ГТС купувати газ у спосіб, який забезпечує прозорість, вільний доступ до інформації та залучення великої кількості учасників - шляхом проведення операцій купівлі-продажу стандартизованих короткострокових продуктів природного газу на торговій платформі, згідно принципів 312 регламенту ЄС і Кодексу ГТС України.

Правило визначення маржинальних цін на базі даних торгових платформ міститься у п.11 глави 6 Кодексу газотранспортної системи (ГТС), де зазначено, що з метою визначення маржинальної ціни продажу та придбання оператор ГТС використовує ціни угод на торговій платформі, вибір якої погоджує НКРЕКП.

Відповідно до п.9 глави 6 Кодексу, маржинальні ціни продажу та придбання також можуть визначатися відповідно до найнижчої та найвищої ціни (або середньозваженої ціни продажу та придбання) будь-якого короткострокового стандартизованого продукту, стороною якого є оператор ГТС.

Наразі ж УТГ встановлює маржинальну ціну на базі ціни закупівлі природного газу оператором газотранспортної системи за п.12 Кодексу, хоча цей механізм передбачений на випадок, якщо визначення ціни за п.9-11 неможливий.


Новости

Україна у лютому збільшила імпорт газу у понад 2 рази – до 853 млн куб м

«Нафтогаз України» та «Некст Ойл Трейд» поставлять ОГТСУ 320 млн куб м газу

Ціна газу «Нафтогазу» для промисловості у березні на 17% менша, ніж для населення у січні

Природний газ влітку може подешевшати до $80/тис куб м - Оржель

Газотрейдери у суді вимагатимуть, аби ОГТСУ скасував перерахунок маржинальних цін купівлі-продажу газу

Офіційна заява АГТУ щодо зловживання ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» монопольним становищем на ринку газу

Перерахунок ОГТСУ маржинальних цін є наслідком недосконалого механізму розрахунку базової ціни газу - Андрій Мизовець

Коболєв назвав дві умови для відкриття РИНКУ ГАЗУ для населення

З УТГ вже списали 105 млн грн через давній проблемний «розбаланс» із групою Жеваго

© 2005 Copyright - Ассоциация «Газовые трейдеры Украины». Разработка сайта CodEX World Studio