Багатство в надрах
Сила в людях
АссоциацияСМИ о насФотоКонтактыКарта сайтаПервая страницаНаписать письмоУкраїнськоюEnglish
Багатство в надрах
Сила в людях

Как стать членом АГТУ

Третейський суд АГТУ

Консалтинг и аудит

Точка зрения

Законодательство

Полезные ссылки

ВидеоНевирішення проблеми накопичення боргів за небаланси призведе до спотворення ринку газу – Мизовець

Невирішення проблеми накопичення боргів за небаланси на ринку природного газу призведе до спотворення ринкового механізму його функціонування, заявив в інтерв’ю ExPro голова Асоціації «Газові трейдери України» Андрій Мизовець.

https://bit.ly/3d2aUju

За його словами, «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) постійно нагадує про заборгованість операторів ГРМ за негативні небаланси, яка лише зростає, але відсутні дії щодо вирішення цієї проблеми з боку тих інституцій, які б мали реагувати – у пергу чергу Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуги (НКРЕКП). Мизовець нагадав, що борги накопичуються через прогалини у законодавстві.

«Схема проста – НАК «Нафтогаз України» не подає номінації на боржників (теплокомуненерго, ТЕЦ і їм подібних), оператору ГРМ закон забороняє їх відключати, тож їхнє споживання без номінації записують йому у негативний небаланс, за який він мусить сплатити за досить високою маржинальною ціною, тривалий час вона була набагато вище за ринкову. У результаті дебіторська заборгованість оператора ГТС «роздута», скільки коштів можна реально з неї отримати незрозуміло, гроші ж не з’являться з повітря, якщо у оператора ГРМ в тарифах немає відповідних статей», - наголосив керівник Асоціації «Газові трейдери України».

Все це призведе знову до того, що через неотримання коштів за негативні небаланси Оператор ГТС припинить оплачувати позитивні (як це було з «Укртрансгазом»), й добросовісні постачальники через це потерпатимуть, у результаті матимемо спотворення ринку, наголосив Мизовець.

На його думку, простого механізму вирішення проблеми не варто очікувати, проблему слід врегулювати на самому найвищому рівні – спільно Кабінетом міністрів, НКРЕКП, НАК «Нафтогаз Україна».

Як повідомлялося з посиланням на дані УТГ, борг за негативні небаланси учасників ринку природного газу на кінець 2019р зріс майже на 40% та досяг 44 млрд грн. За даними УТГ, у 2019р учасники ринку використали 2 млрд куб м газу для покриття негативних небалансів на загальну суму 13,595 млрд грн, й сплатили менше 10% з цієї суми. Позитивні небаланси, які мав оплатити УТГ, у 2019р склали 872 млн куб м, або 2,844 млрд грн, з них УТГ оплатив 74%. Найбільший його борг наразі склався перед НАК «Нафтогаз України» - 362 млн грн.

За даними ОГТСУ, у січні-лютому 2020р (станом на 15 лютого) позитивні небаланси (перевищення номінації над фактичним споживанням) склали 278 млн куб м, тоді як негативні небаланси були у 2,5 рази менші – 124 млн куб м. За позитивні небаланси ОГТСУ повністю розрахувався, сплативши постачальникам 1,521 млрд грн, тоді як за негативні небаланси постачальники (74% з них – це облгази) розрахувалися з ОГТСУ усього на 3%, накопичивши борг у 570 млн грн.

ОГТСУ неодноразово наголошував, що через проблему неоплачуваних облгазами відборів газу існує реальна загроза його фінансовій стабільності. За попередніми розрахунками розмір його безнадійної дебіторської заборгованості може сягнути 10 млрд грн вже до кінця 2020р.

Несанкціоновані відбори газу у Операторів ГРМ виникають, здебільшого, через споживання газу споживачами, які не мають постачальника газу, однак їхнє відключення заборонено законом або рішеннями суду (теплокомуненерго, Луганська ТЕС тощо).

13 березня 2020

Новости

ОГТСУ почав отримувати газ з прив’язкою цін до європейських хабів

Україна здійснила першу операцію транзиту газу між європейськими країнами

Оператор ГТС 12 березня знизив маржинальні ціни на 20%, однак не перераховував їх за лютий

Україна в цілому здолала завдання переходу до режиму добового балансування на ринку газу - Мизовець

Невирішення проблеми накопичення боргів за небаланси призведе до спотворення ринку газу – Мизовець

УТГ домігся скасування ухвали суду, через яку було заблоковано його рахунки

ОГТСУ зможе купувати газ на біржі після затвердження змін до закону «Про публічні закупівлі»

LNZ Group планує почати імпорт газу, тестова партія очікується зі Словаччини

Нафта подешевшала до 30-річного мінімуму після рішень Росії та Саудівської Аравії щодо видобутку та цін

© 2005 Copyright - Ассоциация «Газовые трейдеры Украины». Разработка сайта CodEX World Studio