Багатство в надрах
Сила в людях
АссоциацияСМИ о насФотоКонтактыКарта сайтаПервая страницаНаписать письмоУкраїнськоюEnglish
Багатство в надрах
Сила в людях

Как стать членом АГТУ

Третейський суд АГТУ

Консалтинг и аудит

Точка зрения

Законодательство

Полезные ссылки

ВидеоТрейдери висловились за незмінність толерансу та штрафів за небаланси за підсумками розгляду в НКРЕКП

Компанії-трейдери (замовники послуг з транспортування), які були присутні на відкритому обговоренні в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), де розглядались пропозиції та зауваження до проекту постанови НКРЕКП «Про внесення змін до Кодексу ГТС та Кодексу ГРМ, висловились за збереження діючого розміру допустимого відхилення небалансів (толерансу) в 10% та витрат на балансування 10%.

Нагадаємо, що 29 липня НКРЕКП оприлюднила проект постанови, в разі прийняття якого витрати замовників послуг з транспортування на балансування зростуть з 10 до 20%, а рівень прибутковості Оператора ГТС (ОГТСУ) зросте з 20 до 40%. Також згідно проекту, зменшується розмір допустимого відхилення небалансів трейдерів з 10 до 3%.

Під час відкритих слухань з боку Оператора ГТС не було наведено чітких даних, аналітики та фактів зловживань трейдерів. Відповіді представника Оператора ГТС зводились до того, що це конфіденційна інформація, якою володіє лише НКРЕКП.

Питання трейдерів, на які не було отримано відповідей від Оператора ГТС стосувались наступного:

 Половина обсягів (50%) 500 млн.куб.м. газу споживання промисловості в липні зайшло з небалансів ОГТСУ? Чи були факти, коли газ замовників послуг з транспортування без фізичного входження в систему закачувався в ПХГ і підтверджувався ОГТСУ? Чи є такі факти зараз? 

 Яка була підстава у Оператора ГТС підтверджувати номінації трейдерів на закачування газу в ПСГ, коли в системі не було газу для замовників? 

 Який обсяг небалансів і викупу газу фактичного в ОГТСУ в межах цього діючого толерансу - 10%? Покажіть на цифрах, який практичний сенс щодо зниження відсотку толерансу?

Присутні на засіданні представники компаній трейдерів апелювали до того, що на сьогодні у замовників послуг з транспортування, немає дієвих механізмів для балансування свого портфоліо. Станом на сьогодні, біржа з кліринговою системою так і не запущена, а двохсторонніх договорів для збалансування портфоліо недостатньо. «Я повинен мати можливість при закритті доби - збалансувати своє портфоліо, повинен бути доступ до внутрішньодобового ринку, якого сьогодні немає. Необхідно мати ресурс з чого балансувати!», - стверджував представник компанії «Д.Трейдінг».

Директор «Торгово-електричної компанії» звернув увагу присутніх на тому, що ОГТСУ аналізував першу половину року, в той час, «коли не працювали цукрові заводи, не працювали сушарки, які для постачальників є найменш прогнозованими за обсягами споживання. Ці споживачі для нас в жовтні, листопаді завдадуть більше небалансів, ніж наявний толеранс в 10%. Які плюси ми отримаємо від таких нововведень? Як це залучить нових трейдерів? Як це пожвавить ринок?», - звертався він до представників НКРЕКП та ОГТСУ.

В підтримку компаній-трейдерів виступили компанії Асоціації газовидобувних компаній України (АГКУ). Зокрема її учасник, представник “Природні ресурси” , звернув увагу присутніх на той факт, що зменшення толерансу до 3% та підвищення штрафів за небаланси в умовах запуску ринку для населення - негативно вплине на конкуренцію в цьому сегменті. «Ми зробили аналіз, яка кількість абонентів задіяна при постачанні 1 млн куб газу? За нашими даними - 18 тис абонентів. Підкреслю, що цим абонентам, я не зможу виставити жодних штрафів, не зможу зібрати точні їх прогнози споживання. Єдиний механізм за яким я зможу збалансувати цей портфель - прогнозами на платформі ОГТСУ. Але таких прогнозів Оператор ГТС взагалі не публікує!»

Виконавчий директор АГКУ звернув увагу присутніх на тому, що запропонований толеранс в розмірі 3% з технічної точки зору - є занадто низьким. Технічні особливості використання різноманітного газовидобувного обладнання, свідчать про те, що існують постійні відхилення на обсягах відбору газу на точках виходу з врахуванням різної калорійності газу. «Фактично проект постанови НКРЕКП передбачає, що толеранс буде «0» (нуль)!, враховуючи технічні особливості постачання», - підкреслив керівник.

Зі свого боку представник «Укрнафта» заявив, що проаналізувавши небаланси компанії, вони прийшли до висновку, що балансувати свій портфель в рамках 3% толерансу неможливо, в зв’язку з складністю прогнозування видобутку, навіть за надмірно професійної роботи диспетчерських служб».

В своєму виступі представник газопостачальної компанії «Нафтогаз України» запропонував НКРЕКП розглянути, диференційовану систему оплати негативних та позитивних небалансів. Наприклад, для добросовісних постачальників - можна навіть збільшити толеранс до 12%, і зменшити його для тих, хто мав значні відхилення.

Представник «Акспо Україна» висловився за те, що перегляд толерансу та штрафних санкцій негативно вплине на споживачів, адже саме вони за це заплатять. «Це має бути або поетапне зменшення, або ввести - диференційовану градацію, про яку сказав представник газопостачальника «Нафтогаз України». Чим більше відхилення - тим більша має бути маржинальна ціна. Це допоможе ринок збалансувати. На сьогодні немає інструменту як балансувати портфоліо постачальникам, нажаль біржа не запрацювала в необхідному вигляді, хоча для цього є всі інструменти і всі передумови», - вказав він.

Представники двох найбільших трейдерів компаній «Еру Трейдинг»та Євроенерготрейд висловились за поступове зменшення толерансу, спочатку до 5%, потім до 3%, щоб не було так «боляче» для малих трейдерів.

В підсумку обговорень Президент Асоціації «Газові трейдери України» звернув увагу присутніх на тому, що ОГТСУ в своєму виступі публічно оголосив, що толеранс по постачальникам складає в межах 9,5%. «В мене тоді питання, а чому ми їх знижуємо до 3%, якщо вони близько 10%. Де логіка?», - запитав у Оператора ГТС керівник Асоціації. Далі він підкреслив, що вся ця ситуація говорить про те, що ОГТСУ винуватий не менше ніж недобросовісні постачальники, а може навіть і більше. «Якщо ми бачимо, що проблема високих цін для закупівлі газу Оператором ГТС взимку, так і низьких цін для реалізації Оператором ГТС влітку - нас всіх нічому не навчила, то не навчить і збільшення толерансу і збільшення штрафів. Єдине, до чого ми всі з вами прийдемо – це до збільшення прибутку Оператора ГТС. А в результаті за всі ці ініціативи – заплатить споживач того постачальника, який залишиться на ринку. Це вся картина», - завершив свій виступ Президент Асоціації «Газові трейдери України».

Головним підсумком слухань стало підтвердження всіх без виключення учасників газового ринку України необхідності якнайшвидшого розвитку в Україні інтерадей-ринку та виходу Оператора ГТС на біржу для здійснення балансуючих дій. «На сьогодні всі спроби Регулятора законодавчо врегулювати цю проблему не знаходять підтримки. Якби була така можливість вийти на біржу ОГТСУ, то сьогоднішньої зустрічі, можливо б і не було, - зазначала в своєму виступі представник НКРЕКП.

19 серпня 2020
Новости

Ціна «Нафтогаз України» як ПОНу у вересні на 12% нижче, ніж для звичайних клієнтів

УЕБ запускає Енергетичну торгову платформу для добового балансування на ринку газу

Рішення НКРЕКП щодо зміни Кодексу ГТС є упередженим та не вирішує проблему небалансів на ринку газу, - заява АГТУ

«ЕРУ Трейдінг» імпортувала газ з Греції через Румунію

Трейдери висловились за незмінність толерансу та штрафів за небаланси за підсумками розгляду в НКРЕКП

Запаси газу в українських ПСГ перевищили 24 млрд куб м

Імпортер газу британська Trailstone залишає Україну

«Укртрансгаз» почав щоденно публікувати інформацію про вільні потужності ПСГ

Профільні асоціації закликають НКРЕКП відтермінувати на рік введення плати за нейтральність балансування

© 2005 Copyright - Ассоциация «Газовые трейдеры Украины». Разработка сайта CodEX World Studio