Багатство в надрах
Сила в людях
АссоциацияСМИ о насФотоКонтактыКарта сайтаПервая страницаНаписать письмоУкраїнськоюEnglish
Багатство в надрах
Сила в людях

Как стать членом АГТУ

Третейський суд АГТУ

Консалтинг и аудит

Точка зрения

Законодательство

Полезные ссылки

ВидеоРішення НКРЕКП щодо зміни Кодексу ГТС є упередженим та не вирішує проблему небалансів на ринку газу, - заява АГТУ

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) 19 серпня 2020 оприлюднила узгоджені зміни до Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем. 26 серпня на засіданні НКРЕКП ці зміни планується затвердити відповідною постановою. 

Асоціація «Газові трейдери України» вважає, що рішення щодо змін законодавства газового ринку, прийняті виключно на догоду Оператору ГТС та жодним чином не враховують зауважень та пропозицій гравців ринку. Більш того, прийняття змін до Кодексу ГТС не вирішує головного завдання, яке ставив перед собою Регулятор – уникнення великих обсягів позитивних та негативних небалансів за підсумками газової доби у замовників послуг транспортування. 

Зміни, які вносить Регулятор до Кодексу ГТС стосуються зменшення толерансу (розмір допустимого відхилення небалансів) для постачальників з 10% до 3%; для операторів ГРМ (облгазів) з 15% до 7,5% та збільшення витрат на балансування учасників ринку з 10 до 20%, починаючи з 5%-го відхилення. В результаті цих змін, рівень прибутковості Оператора ГТС зросте з 20 до 40%.

Асоціація «Газові трейдери України» та ще понад 20 компаній газового ринку серед яких нафто та газовидобувні компанії, які 17 серпня брали участь у відкритих слуханнях НКРЕКП, звернули увагу Регулятора на той факт, що Оператор ГТС, ініціювавши миттєві зміни до Кодексу ГТС та перевірку недобросовісних постачальників, насправді має пройти таку ж перевірку за вчинені дії, як і недобросовісні постачальники. Відповіді на запитання: «Чому Оператор ГТС, який зафіксував різке збільшення негативних небалансів по окремим компаніям з транспортування з травня 2020 року одразу не звернувся до НКРЕКП за перевіркою, а продовжував підтверджувати неіснуючі об’єми газу для закачування їх в ПСГ» – до цього часу не отримано. 

В зв’язку з цим у гравців ринку виникає логічне зауваження до Регулятора, чому НКРЕКП, приймаючи радикальне рішення стосовно змін до Кодексу ГТС, в частині обсягів добового небалансу та плати за добовий небаланс, взяла до уваги лише ще непідтверджені факти зловживання замовників послуг транспортування, а перевірки самого Оператора ГТС – виключила. 

АГТУ стверджує, що Регулятор підхопив маніпулятивні аргументи ОГТСУ та на слуханнях оперував голослівними звинуваченнями в бік гравців ринку, не навівши об’єктивних аргументів. На підтвердження процитуємо слова Регулятора: «…замовники послуг транспортування заохочені до навмисного створення обсягів добового небалансу в рамках 10 % допустимого відхилення, визначеного Кодексом ГТС, з метою подальшого їх врегулювання Оператором ГТС». Тобто виходить, що гравці ринку, які керуються в своїх діях чинним Кодексом ГТС, і балансуються в рамках допустимої 10% похибки – вчиняють протизаконні дії? Ці аргументи не витримують жодної критики… 

В той же час, представники газових компаній назвали згубними зміни до Кодексу ГТС для декотрих із компаній. Сьогодні у замовників послуг з транспортування, немає дієвих механізмів для «нульового» балансування свого портфоліо споживачів. Біржа з кліринговою системою так і не запрацювала, а двохсторонніх договорів для збалансування портфоліо недостатньо. Компанії повинні мати можливість при закритті доби – збалансувати таких сезонних споживачів, як, наприклад, цукрові заводи та елеватори. 

Крім того на слуханнях обговорювалось, що зменшення толерансу до 3% та підвищення штрафів за небаланси, в умовах запуску ринку для населення - негативно вплине на конкуренцію в цьому сегменті. Новим гравцям буде складно збирати точні прогнози споживання по абонентам, кількість яких на 1 млн. куб м. постачання складає 18 тис. осіб. 

Асоціація «Газові трейдери України» вважає, що зміни, які пропонуються в оприлюдненому проекті постанови НКРЕКП, суттєво зменшать конкуренцію на ринку газу і замість сприяння прозорості та його розвитку призведуть до стагнації. Постачальники, які мають невеликий портфель клієнтів, будуть вимушені згорнути свою діяльність,  а всі інші - перекладуть штрафи та плату за небаланси на кінцевих споживачів, піднявши, відповідно ціну газу для них. 

За словами Президента Асоціації «Газові трейдери України» Андрія Мизовця, вся проблематика питання балансування на ринку газу полягає в тому, що маржинальні ціни Оператора ГТС мають визначатися щоденно за допомогою біржових інструментів, а не за довгостроковими контрактами, як це є на сьогодні. В такому випадку вони завжди будуть відображати актуальну ринкову ціну, і питання використання газу оператора для балансування відпаде.

В іншому разі, при прийнятті даного проекту постанови, в умовах різкого коливання цін на ринку, небаланси неодмінно будуть виникати, незважаючи навіть на запропоновані Оператором ГТС «драконівські» зменшення норм відхилення та зростання штрафних санкцій». 

 

Діє на даний момент

Штраф

Небаланс постачальників

Небаланс операторів ГРМ

0%

0-10%

0-15%

10%

10% і більше

15% і більше

 

Стане

Штраф

Небаланс постачальників

Небаланс операторів ГРМ

0%

0-3%

0-7,5%

10%

3-5%

7,5-15%

20%

5% і більше

15% і більше
25 серпня 2020
Новости

Україна за 8 місяців 2020р скоротила обсяги транзиту газу на 42% - до 34,8 млрд куб м

НКРЕКП перенесе запровадження плати за нейтральність балансування на ринку газу на рік

Ціна «Нафтогаз України» як ПОНу у вересні на 12% нижче, ніж для звичайних клієнтів

УЕБ запускає Енергетичну торгову платформу для добового балансування на ринку газу

Рішення НКРЕКП щодо зміни Кодексу ГТС є упередженим та не вирішує проблему небалансів на ринку газу, - заява АГТУ

«ЕРУ Трейдінг» імпортувала газ з Греції через Румунію

Трейдери висловились за незмінність толерансу та штрафів за небаланси за підсумками розгляду в НКРЕКП

Запаси газу в українських ПСГ перевищили 24 млрд куб м

Імпортер газу британська Trailstone залишає Україну

© 2005 Copyright - Ассоциация «Газовые трейдеры Украины». Разработка сайта CodEX World Studio