Багатство в надрах
Сила в людях
АссоциацияСМИ о насФотоКонтактыКарта сайтаПервая страницаНаписать письмоУкраїнськоюEnglish
Багатство в надрах
Сила в людях

Как стать членом АГТУ

Третейський суд АГТУ

Консалтинг и аудит

Точка зрения

Законодательство

Полезные ссылки

ВидеоУряд має створити координаційний центр для запуску ринкового ціноутворення в сегменті населення та ТКЕ - учасники ринку газу

Як відомо, 24 квітня Кабінет Міністрів України постановою №303 продовжив дію спецобов’язків (ПСО) на ринку газу для населення до 1 липня 2020р, для ТКЕ – до 1 травня 2021р.

Для повности розуміння даного питання, до вашої уваги  - думки Регулятора та учасників ринку природнього газу, висловлені під час Energy Meeting Online #4. ПСО на ринку газу: сподівання/реалії 

Учасники Energy Meeting Online: 

Тетяна Рябуха, директор Департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері НКРЕКП, 

Максим Рабінович, директор «Газопостачальна компанія (ГПК) «Нафтогаз України», 

Артем Компан, CEO ЄГАЗ, 

Роман Сторожев, президент Асоціації Надрокористувачі України, 

Ярослав Мудрий, керуючий партнер ЕРУ Трейдинг,

Роман Шикеринець, нач.управління регуляторної діяльності ТОВ «Оператор ГТС України», 

Андрій Мизовець, президент Асоціації «Газові трейдери України», 

Сергій Федоренко, директор з комерційних питань Укргазвидобування, 

Тетяна Рябуха: «Цю розмову, можливо, треба було розпочинати раніше. Ми вже більше тижня з «Нафтогазом», постачальниками, оператором ГТС, облгаззбутами обговорюємо цю тему та чуємо різні варіанти, які пропонуються для відміни ПСО. Перше дискусійне питання – обрання ПОНу, якого вже 1,5 роки в нашій державі не можуть обрати або, можливо, це буде гарантований постачальник. У нас в НКРЕКП є побоювання за споживача, що він не зможе собі знайти постачальника і залишиться без постачання газу. Ми повністю за те, щоб цей ринок відкривався для такого споживача як населення, - з іншого, -  хочемо, щоб були захисні механізми, бо населення - є в категорії вразливих споживачів.

Ми декілька разів чули під час виступів про підготовку документу – зміни постачальника. На сайті НКРЕКП опублікований проект цього документу http://www.nerc.gov.ua/?news=10061, можливо він не досконалий і ми готові до його публічного обговорення для того, щоб споживач міг вільно змінити собі постачальника. Я також розумію представників газзбутів, які наголошують на вирішенні проблеми заборгованості, бо це значна проблема. Тому сьогодні Регулятор опрацьовує рішення та виступає за те, щоб ринок відкривався, але з захисними запобіжниками для споживача.

Максим Рабінович: «Відміна ПСО - це те, до чого ми прийдемо в найближчий час, це те, до чого ми так довго йшли. Так, ми частково не готові, але потрібно розуміти, що до такого процесу ніколи не можна бути готовим на 100% і на конкретну дату. Є питання фундаментальні, і їх треба буде вирішувати паралельно з відкриттям ринку.

Сьогодні клієнти вже готові до того, щоб самостійно управляти ціною і об’ємами споживання. Учасники ринку – постачальники сьогодні діджиталізовані. Для того, щоб будь-який зовнішній постачальник зміг працювати з населенням, потрібно налагодити механізм зміни постачальника прозоро. На сьогодні в “Нафтогазу” є практика, що від 30 до 110 днів триває зміна постачальника. Однією з причин є - формально проведена афіляція облгазів з облгаззбутами. І ми розуміємо, що сьогодні в регіонах обидві компанії мають одного власника. І це означає - відсутність конкуренції.

Крім того, на сьогодні відсутній постачальник останньої надії. Без вибору ПОНу механізм ринку не буде повним, оскільки споживачі, які не зможуть з якихось причин вибрати собі постачальника, будуть просто відключені від постачання. «Нафтогаз» планує взяти участь в конкурсі Мінекоенерго. 

Важлива наявність такого інструменту як дата-хаб – єдине сховище даних про клієнтів, до яких має доступ любий постачальник і до історії їх споживання, розрахунків, може розуміти хто є його клієнтом, які продукти пропонувати йому. Це інструмент, без якого  на майбутній ринок буде дуже складно заходити на першому етапі. Друге - це інструментарій по вибору свого постачальника, щоб клієнт не виходячи з будинку міг переглянути всіх постачальників, їх історію, їх продукти і т.д.

Артем Компан: «Перше, що заважає відкрити ринок – немає процедури та суб’єкту, хто буде постачальником останньої надії, гарантованим постачальником для населення та ТКЕ. Це питання не вирішено сьогодні, воно має бути вирішено на рівні держави. Якщо клієнт залишається без постачальника, то він автоматично знаходиться у небалансі в оператора. Потребує вирішення питання удосконалення механізму субсидій: розширення кола осіб, які повинні отримувати субсидії, оскільки ми отримаємо іншу економічну ситуацію в країні та інші доходи.

На сьогодні ми бачимо важливим розробку кредитних ліній для споживачів, які мають позитивну платіжну історію, але, наприклад, потрапили в складну ситуацію фінансову. Ми готові підписувати договора реструктуризації з такими споживачами, але вони мають бути підкріплені гарантіями. Це може бути кредитний пакет держбанків під конкретний продукт – комунальних платежів, з низькими відсотками. Це стосується всіх комунальних платежів.

Роман Сторожев: «Якщо розглядати цю тему з точки зору газовидобувних компаній, то для них відміна ПСО - відкриває великі перспективи. Зі збільшенням об'єму реалізації в середині країни, ростиме запит на місцевий ресурс. Для компанії “Укргазвидобування” -  це вихід на прямі продажі природного газу через біржу. Для учасників ринку - це, впершу чергу, нові об'єми на нових сегментах ринку населення та ТКЕ, адже на сьогодні в сегменті промисловості йде боротьба навіть за кожного дрібного споживача чи то торговий центр, чи дрібний завод. Потенціал цього сегменту вичерпується. Тому, звісно, в першу чергу на нових сегментах відбудеться боротьба за платоспроможного клієнта. На даний час для запуску ринку в цих сегментах, існують не вирішені питання боргових зобовязань та простроченої заборгованості, також незрозумілий механізм постачання газу споживачам, які користуються субсидіями. Сьогодні важливо, щоб дані питання координувались на рівні Уряду.

Роман Шикеринець: «Оператор ГТС надає послуги з транспортування відповідно до типового договору затвердженого НКРЕКП та Кодексу ГТС. Відповідно до Закону «Про ринок газу» визначено, що населення та ТКЕ - є захищеними споживачами, тому ми підтримуємо думку про те, що держава в особі компетентних органів має визначити: яким чином з якого ресурсу і які потреби мають бути задоволені. Для нас важливо розуміти:  хто замовить таку послугу транспортування і на кого в майбутньому віднести такі відбори з ГТС.

Я підтримую ідею, що не можна залишати операторів ГТС і операторів ГРМ до яких підключені такі споживачі, наодинці з проблемами незамовлених та неоплачених відборів. На сьогодні питання відбору та функціонування постачальника останньої надії - є вкрай важливим. Розраховуємо на те, що конкурс буде розблоковано.

Андрій Мизовець: «Якщо зміна постачальника займатиме й справді 120 днів, як повідомили в «Нафтогазі», то всі наші надії й сподівання й зусилля щодо відкриття ринку будуть марними. Інше питання: «Чи знає сьогодні споживач про те, що найближчим часом він буде отримувати газ в ринкових умовах? Має бути досить серйозна інформаційна кампанія щодо цього питання як з боку регулятора (НКРЕКП), КМУ та постачальників. Саме детальне та всебічне інформування населення - дасть серйозний поштовх, щоб цей ринок відбувся та в подальшому розвивався за європейським зразком.

Стосовно впровадження дата-хабу чи дата-банку, бази даних споживачів. Це є слушною пропозицією, яка спростить життя, в першу чергу, споживачам. Бо головне не те, що обговорюють учасники, а головне звернутись до споживача і запитати, чи легко йому сприйняти перехід від одного постачальника до іншого, чи розуміє він цінові можливості трейдерів та оплату. І впровадження цього - стане головним драйвером ринку побутових споживачів.

Ярослав Мудрий: «Відкриття ринку не буде гарантувати низьких цін для населення. Ринок забезпечить та прогарантує - конкурентні ціни для населення в залежності від того, де буде цей ринок. ПСО треба відміняти, бо це було формою крос-субсидування. Якщо ми говоримо про відкриття ринку – це не простий процес, перехід на цей ринок – це величезні інвестиції, якщо порівнювати категорії споживачів промисловості і населення. Реального розвитку без того, що будуть зрозумілі правила переходу кінцевих споживачів і відкриття ринку – руху вперед не буде.

Ми сьогодні не готові до відміни ПСО, це буде колапс, але все ж таки, ми маємо вирішити глобальні питання, які стоять, інакше знову будуть чергові переноси. Питання тепловиків потрібно розділяти з населенням, бо це дуже різна глибина проблем, різні ринки і ми не зможемо запустити ринок.

Для постачальників важливо розуміти, що таке борг з клієнта на певну дату, як цей борг визначається і як його можна зафіксувати. Друге питання – можливість переходу до іншого постачальника з наявною заборгованістю. Ми вважаємо, що така можливість повинна бути, але тоді новий постачальник в разі якщо він згідний постачати на цього клієнта, повинен взяти на себе відповідальність за повну виплату попереднім постачальникам. Це буде давати можливість конкурувати.

Що стосується доступу до ресурсу «Укргазвидобування», то це - просте питання. Якщо ми переходимо в ринкову площину, то це має бути продаж ресурсу на ринкових умовах.

Сергій Федоренко. «ПСО потрібно відміняти. Але чи не запізно ми почали обговорювати, а які є ризики? На сьогодні, дійсно потрібно прокомунікувати населенню, що найближчими місяцями не буде зобов’язального постачальника. І відповідно постачальникам потрібно прокомунікувати населенню, що можна купувати в них газ.

Що стосується питання ресурсу «Укргазвидобування». УГВ - актив, який входить в дивізіон «Нафтогазу», який займається газовим бізнесом (видобування і продаж). З точки зору цієї логіки, в рамках групи Нафтогаз, після відкриття ринку, відміни ПСО, форма продажу ресурсу залишиться такою ж яка є на сьогодні, але за ринковими цінами. Тобто група Нафтогаз в якій сформована трейдингова функція буде пропонувати його населенню, ТКЕ, промисловості на ринкових умовах. Чи купувати цей ресурс в юридичної особи УГВ чи Нафтогаз-Трейдинг – немає різниці, це будуть ринкові методи виставлення пропозицій та купівлі природного газу.

Новости

«Оператор ринку» починає процес корпоратизації

«Укртрансгаз» планує продовжити експлуатацію Пролетарського ПСГ

Транзит газу за 4 місяці 2020р знизився майже вдвічі – до 15,15 млрд куб м

Імпорт газу з Європи за 4 місяці 2020 р зріс у 1,6 разів – до 3,9 млрд куб м

Уряд має створити координаційний центр для запуску ринкового ціноутворення в сегменті населення та ТКЕ - учасники ринку газу

АРМА оголосило конкурс на пошук управителя акціями ПрАТ «Газтранзит»

Оператори ГТС України та Угорщини об’єднали точки міждержавного з’єднання на кордоні

Кабмін продовжив дію ПСО на ринку газу для населення до 1 липня 2020р, для ТКЕ – до 1 травня 2021р

«ЄГАЗ» та «Укргаздобич» провели свої перші торги газом на «УЕБ»

© 2005 Copyright - Ассоциация «Газовые трейдеры Украины». Разработка сайта CodEX World Studio