АБСОЛЮТНИЙ РЕКОРД ЦІН – НА ВІДКРИТТІ ХАБІВ У ЄВРОПІ ГАЗ ПОДОРОЖЧАВ ДО €36/MWH

На відкритті хабів у Європі 1 липня ф’ючерсні ціни на ресурс серпня (Front Month) на природний газ поставили новий абсолютний рекорд – вище €36,3/MWh. Про це стало відомо з результатів торгів.

За даними ExPro, це найвище значення за всю історію торгів, ціни перевищили попередній рекорд для ф’ючерсних цін Month Ahead (€36,15/MWh), який було встановлено 30 вересня 2008р. При переводі ціна становить $456/тис куб м, а у гривнях – майже 15 000 грн/тис куб м (з ПДВ). Газ у Європі торгується дорожче, ніж в Україні. Враховуючи сьогоднішній різкий ріст до нових максимумів, різниця між цінами в Європі та Україні зросла – до 1 300 грн/тис куб м або до €3,1/MWh.

У порівнянні з попереднім днем ціни зросли на 5% – з €34,6/MWh до €36,3/MWh. Протягом останнього місяця ціни зросли на 40% – з €26/MWh. З початку року ріс склав у 1,8 разів – з €19,8/MWh до €36,3/MWh.

Цікаво, що минулого року у цей час ціни становили близько €5,9/MWh. Таким чином, за рік ф’ючерси рекордно подорожчали у 7 разів або більш, ніж на €30/MWh.

Газ на європейських ринках продовжує дорожчати, чому сприяє ряд причин. Насамперед, цьому сприяє дефіцит газу у Європі на фоні рекордно низької заповненості підземних сховищ, у яких станом на кінець червня зберігалося близько 50 млрд куб м газу, обсяги закачування доволі низькі.

Враховуючи, що ціни на газ в Азії вищі, ніж у Європі, майже весь LNG постачається саме в Азію, де Китай за підсумками першого півріччя 2021р вперше обігнав Японію за обсягами імпорту LNG. Скорочені поставки LNG на фоні високого попиту на газ (зокрема, для виробництва електроенергії для кондиціонування влітку) у Європі підганяють ціни до нових рекордів.

Проте, основними залишаються трубопроводні поставки газу. Традиційно, влітку (особливо у липні) відбуваються технічні обслуговування газопроводів, здійснюються відключення і поставки скорочуються. Так, окрім газопроводів з Норвегії, у першій половині липня буде відключено «Ямал» (з 6 по 10 липня) та «Північний потік» (з 13 по 23 липня) – основні газопроводи для поставки російського газу.

Не дивлячись на це, «Газпром» не забронював додаткові переривчасті потужності для транзиту російського газу через Україну на липень. Таким чином, у липні в Європі очікується дефіцит газу. Деякі з іноземних трейдерів припускають, що закачування до ПСГ в окремі дні може припинитися.

Газ в Україні також продовжує дорожчати слідом за котируваннями на європейських хабах – на початку липня він торгується на рівні близько 13 500 грн/тис куб м (з ПДВ), що також є абсолютним рекордом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *