EEX пояснила алгоритм торгів газом на випадок зупинки поставок з Росії

European Energy Exchange (EEX) повідомила учасників ринку про алгоритм проведення торгів на біржі на випадок припинення поставок російського газу до Європи. Відповідні листи біржа розіслала трейдерам.

За словами EEX, Наглядова рада біржі у випадку зупинки російських поставок газу до Європи готова тимчасово призупинити торгівлю на європейських ринках енергетичних та газових деривативів. «Це дасть ринку достатньо часу, щоб знайти нову ринкову рівновагу і, відповідно, забезпечити справедливий та впорядкований ринок», – зазначають в EEX.

У потенційному випадку зупинки транзиту:

  • Ринки будуть переведені у тимчасовий стан «Зупинки»: непостійні ордери будуть видалені.
  • Одразу після цього запускається наступний Передторговий етап: ордери можна змінювати, проте торгівля не відбувається. Протягом цього періоду видно лише ціни ордерів (без обсягів), а у випадку потенційного співпадіння відображається ринкова ціна (індикативна, торги все ще не відбуваються).
  • Як тільки буде досягнуто цінової рівноваги, ринки знову буде налаштовано на безперервну торгівлю.

Разом з тим, спотові ринки газу залишаться працювати (при умові робочого стану віртуальних торгових точок (VTP)), оскільки робота спотового ринку газу необхідна для енергопостачання Європи.

У листі біржа не зазначила причини можливого припинення поставок газу з Росії (газове ембарго чи зупинка зі сторони Росії). Проте, європейські ринки дедалі сильніше готуються до можливого скорочення або припинення поставок російського газу. Ембарго на російський газ стало би потужною санкцією на військову агресію Росії щодо України.

EEX також залишає за собою право тимчасово призупиняти роботу інших ринків, таких як первинний та вторинний ринки європейських дозволів на викиди (зокрема, і спотові ринки EUA) і приймати подальші кроки для забезпечення впорядкованого ціноутворення на біржі.

Довідка ExPro:

European Energy Exchange (EEX) – найбільша європейська енергетична біржа, що об’єднує торгівлю на 11 хабах в 10 країнах Європи. Асортименти продукції охоплюють спотові, ф’ючерсні та опціонні контракти для основних європейських газових хабів, а також торгівлю спредами між цими ринковими зонами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *