Суд Парижа визнав і надав дозвіл на примусове виконання (exequatur) рішення Гаазького арбітражу щодо відшкодування збитків, завданих незаконною експропріацією активів Групи Нафтогаз у Криму в обсязі $5 млрд. Про це повідомляє пресслужба «Нафтогазу».
«Цей результат – частина нашої глобальної кампанії з примусового виконання рішення арбітражу. Це надзвичайно важлива юридична перемога НАК «Нафтогаз України» та ще пʼяти компаній Групи. Вона дозволяє Нафтогазу розпочати процедуру стягнення на території Франції», – пояснив очільник Групи Нафтогаз Роман Чумак.
Активи рф у Франції на €120 млн
У межах цього процесу «Нафтогаз» вже зареєстрував обтяження на низку активів, що належать російській державі та розташовані у Франції, загальною вартістю понад €120 млн. Це перший крок до примусового виконання рішення арбітражу.
Юридичні партнери
Французьке провадження веде паризька юридична фірма з розв’язання спорів Le 16 Law. Команду очолюють партнери Жулі Спінеллі та Александра Cекелі за підтримки молодших юристів Полін Гадд, Карла Шимури та Емми Рубі. Процес отримання судового рішення про визнання та дозвіл на виконання остаточного рішення арбітражу було здійснено командою Le 16 Law повністю на умовах pro bono.
«Наша команда використовує всі доступні юридичні механізми, аби забезпечити виконання арбітражного рішення та притягнути росію до відповідальності за її протиправні дії. Рішення посилити нашу стратегію стягнення у цій справі було одним із перших після того, як я очолив Нафтогаз в грудні 2024 р. Ми вдячні команді Le 16 Law, а також нашому багаторічному партнеру та головному юридичному раднику у справі — Covington & Burling, зокрема Девіду Пінскі, Кловіс Тревіно та Періс Аборо за їхню підтримку та допомогу», — підкреслив Роман Чумак.
У компанії повідомляють, що «Нафтогаз» продовжує робити все можливе, аби наблизити виконання арбітражного рішення.
«Ми вже маємо певні успіхи й в кількох інших юрисдикціях, зокрема у Великій Британії та Фінляндії. Ми налаштовані стягнути повну суму компенсації та захистити права українських державних підприємств на міжнародній арені», – підкреслив очільник Групи Нафтогаз.
Передумови
У жовтні 2016 р. «Нафтогаз» та шість інших компаній Групи Нафтогаз ініціювали арбітражне провадження при Арбітражному трибуналі при Постійній палаті Третейського суду проти рф на підставі Угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом рф про заохочення та взаємний захист інвестицій. «Нафтогаз» просив Арбітражний трибунал зобов’язати росію виплатити компенсацію за порушення Угоди, зокрема за незаконну експропріацію стратегічно важливих енергетичних інвестицій «Нафтогазу».
У лютому 2019 р. Арбітражний суд підтвердив свою юрисдикцію щодо розгляду справи та встановив, що росія порушила свої зобов’язання. У липні 2022 р. Гаазький апеляційний суд підтвердив юрисдикцію Арбітражного суду у цій справі.
12 квітня 2023 р. Арбітражний трибунал зобов’язав росію сплатити $5 млрд компенсації за збитки, завдані захопленням активів компаній «Нафтогазу» в АР Крим у 2014 р. Нещодавно Верховний суд Королівства Нідерланди відхилив касаційну скаргу російської федерації щодо скасування Часткового рішення трибуналу про юрисдикцію та суть справи.