Кінець закупівель природного газу для соціальної сфери на Prozorro

Стрімко зростаючі ціни на газ найбільш гостро вдарили по найвразливішим споживачам, а саме по бюджетним установам та державним підприємствам. Цього року були досягнуті нові цінові рекорди на газовому ринку України під впливом зовнішніх чинників. Уряд врятував споживачів коштом «Нафтогазу» та приніс у жертву вільний ринок газу.

Влада подбала про побутових споживачів раніше, коли з 1 січня 2021р було зафіксовано ціну на газ для населення. Сьогодні вона становить біля 8 грн за куб м. Для бюджетних установ «пільгову» ціну запровадили лише з 1 жовтня, забезпечити її повинен НАК «Нафтогаз України». Разом з цим, торгівля природним газом через систему Prozzoro практично зникла.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015р (зі змінами), держзакупівля природного газу проходить в системі ProZorro, а одним із принципів є максимальна економія, ефективність та пропорційність. У кошторисах бюджетних підприємств закладена вартість газу на 2021р на рівні 6 500 – 7 000 грн/тис куб м газу, а такого стрімкого зростання на енергоносій ніхто не міг передбачити. Для підприємств на регуляторному рівні створені такі умови, за яких вони не можуть розраховуватися за природний газ. Так, цього року ряд ТКЕ припиняло гаряче водопостачання через брак коштів для закупівлі газ на вільному ринку внаслідок боргів перед НАК «Нафтогаз України».

Компанії-постачальники, намагаючись орієнтуватись на нестабільному ринку, заявляються із пропозиціями на тендери Prozorro із цінами від 30 000 грн/тис куб м і вище. За результатами найбільших тендерних процедур із закупівлі природного газу бюджетними установами та державними підприємствами середня ціна за підсумками листопада 2021р склала 32 780 грн/тис куб м, а з початку року вона зросла більш ніж на 450%.

Питання закупівлі газу стало невирішуваним завданням і почало набувати ознак надзвичайної ситуації. В результаті 24 регіональними комісіями України з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було визначено ситуацію, яка виникла з відсутністю постачання природного газу бюджетним установам в осінньо-зимовий період 2021/2022 років як надзвичайну ситуацію техногенного характеру та затверджено код та рівень НС, а саме 10800-НС унаслідок аварій на системах життєзабезпечення. У разі виникнення особливих економічних чи соціальних обставин, пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення тендера, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015р № 922-VIII, підставою для відміни тендеру може бути відсутність подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт чи послуг.

Під впливом таких чинників був підписаний Меморандум про врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 років під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при Президенті України від 30 вересня 2021р. Відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння, КМУ затверджено План дій, відповідно до якого відбудеться внесення змін до Закону про Держбюджет-2021 та затвердження змін до довгострокових договорів постачання природного газу, щоб надати можливості виробникам теплової енергії забезпечити платежі за спожитий природний газ протягом 45 днів після місяця споживання та ін.

Прийняття розпорядження Кабінету міністрів від 11.10.2021р № 1234-р «Деякі питання діяльності НАК «Нафтогаз України» в частині щодо укладання договорів постачання природного газу бюджетним установам та організаціям відповідно до примірного договору» повністю нівелювало систему Prozorro для державних закупівель природного газу. Постачальники втратили своїх замовників, які масово перейшли до ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг». Прикладом є Криворізький міський центр зайнятості, який скористався підставою для застосування переговорної процедури закупівлі, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі». В результаті протоколом №65 від 25.11.21р відмінено тендер по закупівлі газового палива (природного газу) для забезпечення потреб підприємства у період 01.01.2022-31.03.2022 обсягом 33 тис куб м через його економічну недоцільність. В даному випадку пропозиція переможця за результатами аукціону склала 31 930 грн/тис куб м природного газу проти 16 550 грн/тис куб м від НАК «Нафтогаз України».

Оскільки було досягнуто домовленості щодо ціни газу, який ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» постачатиме бюджетним установам «гостре питання» для бюджетних установ було тимчасово закрите. Був розроблений покроковий алгоритм дій ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» для замовників, відповідно до якого підприємства уклали договори на період з жовтня 2021р по грудень 2022р (включно). Такі договори закупівлі є довгостроковими, або перехідними, та окрім ціни договору і загального строку виконання мають передбачають також вартість обсягів поставки газу за періодами.

Минулий опалювальний сезон призвів до поглиблення кризового стану, а увійшовши у новий 2021/2022 опалювальний сезон з ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» бюджетні підприємства до кінця 2022р зафіксували ціну газу, в котрий раз замкнувши коло цієї безвихідної ситуації, що руйнує бюджет держави і зводить нанівець мрії про вільний газовий ринок в Україні.

Таким чином, на сьогодні: побутові споживачі газу, підприємства ТКЕ, бюджетні та релігійні організації отримують газ за фіксованою ціною, яка є в рази нижче ринкової. Фактично за ринковими цінами працює лише сегмент промисловості, а це лише третина всього споживання природного газу в Україні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *