НАК “Нафтогаз України” планує продовжити закуповувати газ на Українській енергетичній біржі (УЕБ), проте обсяги закупівлі можуть бути скориговані у залежності від змін до параметрів PSO.
“Станом на сьогодні ми готові обсягами, співставними з попередніми місяцями, коли були активні торги, закуповувати газ”, – заявив у відповідь на запитання кореспондента “Української енергетики” комерційний директор Групи “Нафтогаз” Дмитро Абрамович під час панельної дискусії форуму Ukrainian Gas Open 2023, організованого Energy Club та Асоціацією “Газові трейдери України”.
Коментуючи зниження активності “Нафтогазу” на УЕБ, яке спостерігалось у липні, комерційний директор Групи “Нафтогаз” сказав, що компанія не втрачала контакт з біржею.
“Нафтогаз” щоденно о 14:00 на біржі, ми продовжуємо (закуповувати газ – УЕ). Які обсяги? Якщо я зараз скажу обсяг, ціну і таке інше, це буде мати безумовний вплив на ринок. Я не скажу вам конкретні цифри, але “Нафтогаз” на ринку, на біржі”, – зазначив Дмитро Абрамович.
За його словами, залежно від рішень Кабінету міністрів щодо параметрів PSO, які регламентуються постановами №812 і №222, обсяги закупівлі на УЕБ можуть бути перераховані і скориговані.
“Ми чекаємо рішення уряду. Корекція балансу відбудеться, а відповідно буде скоригований обсяг пропозиції і потреби на майданчику”, – сказав Дмитро Абрамович.
Як повідомляла “Українська енергетика”, “Нафтогаз” в умовах діючої заборони на експорт природного газу з України з кінця квітня на початок серпня закупив на УЕБ 716,6 млн куб. м за 9,2 млрд грн. Середньозважена ціна склала 12,8 тис. грн за тис куб. м.
При цьому з липня обсяги закупівлі газу “Нафтогазом” на УЕБ різко скоротились. У період 10-25 липня “Нафтогаз” взагалі не придбав жодного кубометру газу.
Термін дії постанов №812 і №222 закінчується 31 серпня 2023 року. Очільник “Нафтогазу” Олексій Чернишов під час засідання у Верховній раді робочої групи з моніторингу виконання Закону України “Про ринок природного газу” 3 серпня оприлюднив пропозиції “Нафтогазу”, згідно яким ціни продажу ресурсу для виробництва тепла та гарячої води для потреб населення та бюджетних організацій лишаються незмінними (7,42 і 16,39 тис. грн), але ціну обсягу II пропонується прив’язати до середньозваженої ціни наступного місяця УЕБ із застосуванням націнки постачальника 5% та коригуючого коефіцієнту (за несвоєчасні розрахунки) 1,072. Згідно розрахункам “Нафтогазу” ціна складатиме близько 23,57 тис. грн з ПДВ за 1 тис. куб м.
“Нафтогаз” також запропонував скоротити для ТКЕ з 1 вересня 2023 року фіксовані обсяги газу, що реалізується для забезпечення потреб населення і бюджетних організацій, на 10% від об’єму середнього споживання за три роки (на підставі яких він розраховується). Очікується, що скорочення фіксованих обсягів дозволить зменшити об’єми постачання газу за PSO на близько 370 млн куб. м: 322 млн куб. м за рахунок постачання населенню і 45 млн куб. м – бюджетників. У “Нафтогазі” вважають, що це спонукатиме підприємства скорочувати споживання, застосовуючи енергозберігаючі заходи і та альтернативні види палива.