ОГТСУ з 19 січня збалансовуватиме систему шляхом купівлі/продажу газу на біржі
ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) з 19 січня 2022р починає здійснювати балансуючі дії шляхом купівлі та продажу короткострокових стандартизованих продуктів на ТОВ «Українська енергетична біржа» (УЕБ). Про це повідомляє прес-служба УЕБ.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики (НКРЕКП) було погоджено використання інформації про операції, що відбуваються на торговій платформі УЕБ з метою визначення маржинальної ціни продажу, маржинальної ціни придбання й середньозваженої ціни ОГТСУ. Відповідно, маржинальна ціна визначатиметься відповідно до пункту 9 глави 6 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи.
За словами УЕБ, європейська практика передбачає, що саме торгівля короткостроковими стандартизованими продуктами на біржі є основним методом для балансування ГТС, а закупівля послуг балансування використовується операторами газотранспортних систем, як допоміжний механізм.
В УЕБ пояснюють, що під короткостроковими стандартизованими продуктами (КСП) розуміються визначений обсяг природного газу, який продається і купується на торговій платформі протягом газової доби, в яку здійснюється передача газу, – внутрішньодобові КСП або доби, що передує газовій добі, в яку здійснюється передача газу, – КСП «на добу наперед» сім днів на тиждень відповідно до Правил, Регламенту та Кодексу ГТС. Передача природного газу за КСП здійснюється у ВТТ шляхом подання оператору ГТС торгових сповіщень.
«Це надважливий і дуже очікуваний крок не лише для ринку добового балансування, а й великий шанс для всього ринку природного газу України, щоб запрацювати відповідно до європейського зразка і створити власні цінові індикативи. З березня 2019р, коли в Україні запрацював ринок добового балансування, учасники ринку висловлювали своє незадоволення методом формування маржинальних цін та апелювали до необхідності здійснення балансування ГТС на біржі. Тепер ми очікуємо на аналогічні кроки і від учасників ринку. Бо саме вони тепер є, можна сказати, «надавачами послуги балансування».
Щодо рівня маржинальних цін, то гарантовано вони залишаться стимулюючими не створювати небаланси в ГТС. Ми розробили механізми розрахунку середньозваженої ціни короткострокових стандартизованих продуктів за газову добу, що не дозволить маніпулювання цінами з метою впливу на маржинальні ціни, але, разом з тим, дозволить сформувати реальні ринкові показники цін на українському газовому ринку.
УЕБ звертається до всіх замовників послуг транспортування долучитися до біржових торгів на короткостроковому ринку природного газу УЕБ», – прокоментувала Заступниця Голови Біржового комітету УЕБ Інна Щербина.