Ситуація з обслуговування побутових клієнтів загрожує колапсом на ринку та вимагає термінового втручання регулятора, – АПЕ

До Асоціації постачальників енергоресурсів надходять чисельні звернення від постачальників з приводу того, що їх колишні клієнти — побутові споживачі не мають змоги отримати належних роз’яснень та клієнтської підтримки від ТОВ “ГК “Нафтогаз України”.

У більшості регіонів України відсутні представництва держкомпанії, телефонні лінії перевантажені, є проблеми з отриманням рахунків для оплати спожитого газу. Для багатьох клієнтів літнього віку — це непереборні труднощі. Оскільки ГК “Нафтогаз України” намагається здійснювати усе обслуговування за допомогою Вайбер або Телеграм ботів у месенджерах, тобто по суті залишає значну кількість клієнтів взагалі без обслуговування. Адже біля третини українців досі користуються кнопковими телефонами. Все це призводить до зростання соціальної напруги серед побутових клієнтів та може спричинити колапс на ринку.

Нагадаємо, через недосконалість вимог нового ПСО, які Уряд затвердив 29 квітня 2022 р., майже всі компанії, що постачають газ для потреб населення, залишилися без контрактів з ТОВ “ГК “Нафтогаз Трейдинг» на оптову закупівлю газу. Як наслідок — понад 12 мільйонів клієнтів цих компаній були переведені на обслуговування до “постачальника останньої надії” (ПОН), функцію якого виконує ТОВ “ГК “Нафтогаз України”. Про це компаніям стало офіційно відомо лише 8 червня 2022 року з ухваленого Міністерством енергетики України Наказу.

При відсутності комунікації з клієнтами з боку нового постачальника ТОВ “ГК “Нафтогаз України”, який, до-речі не виконав вимоги чинних Правил постачання і належно не повідомив споживачів, частина клієнтів помилково перерахувала у травні на рахунки попередніх постачальників оплату за газ. Як результат — клієнти масово жаліються, що наразі вони не знають куди їм звертатися для розв’язання нагальних питань, пов’язаних з переходом до нового постачальника.

Більшість клієнтів для вирішення газових питань традиційно зверталася саме до відділень або офісів свого постачальника, але зараз вони не мають такої можливості, адже ТОВ “ГК “Нафтогаз України” має лише 13 відділень по всій країні.

Така ситуація на ринку склалася через вимоги, які висунув до постачальників Кабінет Міністрів в рамках запровадження нового механізму ПСО (Постанова №489 від 29.04.2022). Умови ПСО не зміг виконати жоден великий постачальник в Україні. Через це договори на закупівлю газу для населення з ТОВ “ГК “Нафтогаз Трейдинг” не переуклала переважна більшість постачальників. В результаті їх клієнти опинилися на обслуговуванні “постачальника останньої надії”, функції якого виконує ТОВ “ГК “Нафтогаз України”. При цьому, як викладено в ухваленому Міністерством енергетики України Наказі, з 01 травня 2022 року побутових споживачів було примусово переведено на прямі контракти того ж самого ТОВ «ГК «Нафтогаз України», але вже на постійній основі.

 Асоціація, вважає критичною ситуацію, яка склалася, адже продовжуємо отримувати звернення від постачальників щодо зростання соціального напруження серед населення. Ми наголошуємо, що існують значні ризики у тому, що ТОВ “ГК “Нафтогаз України”, яка стала майже єдиним постачальником газу для населення і має у своєму клієнтському портфелі понад 98% українських домогосподарств, не зможе надати оперативне і повноцінне обслуговування такій кількості клієнтів. Адже компанія не має ані достатньої клієнтської інфраструктури, ані достатньої кількості менеджерів для обслуговування клієнтів. І не була належним чином готова до роботи з такою значною кількістю клієнтів.

Ситуація з обслуговування побутових клієнтів вимагає термінового втручання НКРЕКП, Міністерства енергетики, Антимонопольного комітету. Асоціація наразі готує до них додаткові звернення, адже обставини, що склалися вимагають якнайшвидшого реагування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *