АТ «Укртрансгаз», що є Оператором підземних сховищ газу, протягом грудня 2024 р. – березня 2025 р. має намір купувати імпортований природний газ на «Українській енергетичній біржі» (УЕБ) для забезпечення стабільності проходження сезону відбору природного газу. Про це повідомляє УЕБ.
Подробиці
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) на засіданні 20 грудня постановою №2264 погодила направлення коштів додаткової тарифної виручки, отриманої «Укртрансгазом» у 2023 р., на закупівлю природного газу для стабільного проходження сезону відбору.
Торги будуть проводитись у окремій секції «Закупівлі імпортованого природного газу» на «Українській енергетичній біржі». Компанії, що мають акредитацію на УЕБ та чинний договір зберігання природного газу, мають змогу продати газ «Укртрансгазу» на конкурентних торгах. Важливою умовою є постачання саме природного газу, що імпортуватиметься до України.
Проведення перших торгів планується вже найближчими днями. Вартість природного газу визначатиметься за результатами торгів на «Українській енергетичній біржі». Однак, загальна вартість придбаного газу в зазначений період не повинна перевищувати 2,9 млрд грн (з ПДВ).
Коментар УЕБ
«Сподіваємося, що наміри АТ «Укртрансгаз» з придбання імпортованого природного газу не лише дозволять створити стабільні умови проходження оператором газосховищ сезону відбору та запобігти негативним наслідкам для безпеки газопостачання, а й позитивно вплинуть на ринкові процеси організованої торгівлі,» – зазначила Заступниця Голови Біржового комітету УЕБ Інна Щербина.
Ціни
Наразі невідомі стартові ціни, з якими «Укртрансгаз» вийде на біржу для купівлі природного газу. Варто зазначити, що протягом 2024 р. природний газ у Європі торгується дорожче, ніж в Україні, у зв’язку з чим імпорт газу до України був на мінімальному рівні, якщо не враховуючи закачування газу до «митного складу».
За розрахунками ExPro, станом на 24 грудня 2024 р. природний газ в Україні торгувався приблизно на €11/MWh дешевше, ніж у Європі, не враховуючи вартість доставки газу з Європи до України.
Можливим варіантом також є продаж природного газу, що зберігається на «митному складі» українських ПСГ. За інформацією ExPro, на 22 грудня на «митному складі» зберігалося близько 1,42 млрд куб м природного газу, з якого приватним компаніям (українським та нерезидентам) належить близько 200 млн куб м.