Наразі заборгованість підприємств теплокомуненерго за природний газ становить майже 100 млрд грн. Про це повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков за підсумками Конгресу місцевих та регіональних влад.
За його словами, причина заборгованості у тому, що нинішні тарифи на тепло, рівень яких зафіксований мораторієм, не враховують поточні ціни на природній газ. Як наслідок, підприємства ТКЕ не можуть розрахоуватися за спожитий газ та не можуть акумулювати фінансовий ресурс для проведення ремонтів, що створює загрози для вчасного старту опалювального сезону.
Для вирішення проблеми пропонується компенсація різниці в тарифах з коштів держбюджету. За словами Кубракова, наразі потрібно компенсувати близько 36 млдр грн. Вже розроблено законопроєкт щодо змін в держбюджет, який передбачає виділення цієї суми цього року.
Міністерство фінансів та НАК «Нафтогаз України» у координації з МВФ шукають джерела для фінаснування компенсації. Натомість, Міністерство інфраструктури надало усю необхідну інформацію
«Розуміємо, що це рішення гасить пожежу, але не ліквідовує її першопричин. Тому підготували й системне рішення — продовження дії ПСО до 15 квітня 2024р», – прокоментував Кубраков.
Це означає збереження пільгових цін на газ виробникам тепла для потреб населення та бюджетних установ. Наразі така ціна становить для виробників тепла для населення – 7 854 грн/тис куб м (з ПДВ), для виробників тепла для бюджетних установ – 16 554 грн/тис куб м.
Для інших споживачів пропонується знизити базову ціну в понад 2 рази — з понад 38,489 грн/тис куб м до близько 16 400 грн/тис куб м. Зауважимо, що згідно Котирувань Natural gas ExPro протягом липня середня вартість газу в Україні становила 14 645 грн/тис куб м, тобто нижче, ніж пропонується встановити дією ПСО.
Крім цього, пропонується скасувати договірне списання з рахунків теплокомуненерго за несвоєчасні розрахунки за газ. «Наше бачення полягає в тому, щоб у підприємств на рахунках завжди залишались кошти для власного розвитку. Для цього пропонуємо встановити, що 35% коштів на рахунках підприємств були захищеними і використовувались суто на потреби ТКЕ. Решта може бути використана для сплати рахунків за спожитий газ», – відзначив Кубраков.
Міністр інфраструктури впевнений, що попри всі труднощі, технічно Україна буде готова на 100% до початку опалювального сезону вже до 1 жовтня.
«Але нам потрібна допомога. Як міжнародних партнерів, так і колег по уряду, органів місцевого самоврядування, на балансі яких знаходиться багато підприємств ТКЕ. Спільно можемо забезпечити підприємства усім необхідним для проходження осінньо-зимового періоду», – підсумував Кубраков.