Асоціація газові трейдери України звертається з публічною заявою до Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо пояснень формування маржинальної ціни на газ з 19 січня 2022 року.
На минулому тижні Нафтогаз України» завив про те, що не братиме участі у новому тендері для закупівлі “Оператором газотранспортної системи України” послуг балансування на 2022 рік, оскільки у “Газопостачальної компанії “Нафтогаз” немає ні достатнього обсягу газу в наявності, ні коштів на його закупівлю. При цьому діючий контракт мж ОГТСУ і «Нафтогазом» закінчується вже 19 січня, тобто вже завтра.
Як відомо, на сьогодні ОГТСУ, не здійснює закупівлі газу для балансування на біржі, замість цього починаючи з 19 січня 2021 року послуги балансування для ОГТСУ надавав «Нафтогаз України » (https://bit.ly/32BZkYk)
АГТУ неодноразово піднімала на різного роду заходах та засіданнях НКРЕКП питання необгрунтованості формування маржинальних цін, пояснюючи це тим, що ціна балансування продовжує визначатись не на ринкових умовах, тобто ОГТСУ не закуповував газ на біржі. Із-за цього ціна продажу постачальниками позитивних небалансів ОГТСУ є низькою, а ціна купівлі негативних небалансів є завищеною. Наприклад з 1 листопада цього року різниця між купівлею та продажем газу в окремі дні сягала більше 50%, а в абсолютних цифрах більше 20 тис грн за тисячу куб. м!
«З дати набуття права ОГТСУ здійснювати закупівлі газу на біржі для балансування (Закон України «Про публічні закупівлі» № 3176) пройшов уже рік. Ми по-суті втратили рік! На сьогодні ми прийшли до ситуації, коли учасники ринку не розуміють як формуватиметься маржинальна ціна з 19 січня, яка впиває на кінцеву ціну для споживача в контрактах постачальників. Зважаючи на проблеми з наявністю ресурсу газу в Європі, чи можемо ми бути впевнені, що його вистачить для внутрішнього ринку, зокрема для забезпечення балансування газотранспортної системи ОГТСУ», – Андрій Мизовець, Президент АГТУ.