Компанії просять уряд, регулятора та військові цивільні адміністрації посприяти підписанню відповідних договорів з ГПК “Нафтогаз України”
Три оператори газорозподільних мереж (ГРМ) звинувачують НАК “Нафтогаз України” у відмові продавати їм технологічний газ на умовах спеціальних зобов’язань (ПСО). Про це йдеться у заявах компаній “Харківгаз”, “Харківміськгаз” та “Дніпропетровськгаз”.
“НАК “Нафтогаз України” не виконав постанову КМУ №222 від 06.03.2022 р. зі змінами, внесеними 17.06.2022 р. постановою №699, позбавивши оператора газорозподільної мережі АТ “Харківгаз” можливості отримувати технологічний газ за регульованою державою ціною. У час, коли в Україні іде війна, а відновлення мереж потребує значних коштів, це ставить під загрозу безпечне та безперебійне постачання газу споживачам”, – заявляє “Харківгаз”.
Таку ж позицію висловили два інших оператори ГРМ. Вони зазначили, що умови, які висунув “Нафтогаз”, оператори ГРМ виконати не можуть.
Компанії у своїх зверненнях нагадали, що умовою продажу технологічного газу за регульованою державою ціною,зокрема, є “відсутність заборгованості оператора ГРМ перед ТОВ “ГПК “Нафтогаз України” за постачання газу в період з 1 березня 2022 року по 30 квітня 2022 року”. Вони вважають, що вимоги “Нафтогазу” у цій ситуації не співмірні з умовами воєнного часу.
Наразі, наприклад, 40% клієнтів АТ “Харківгаз” знаходяться на тимчасово окупованих територіях Харківської області, ще 20% клієнтів – в районах проведення активних бойових дій.
Рівень розрахунків з “Харківгазом” за послуги розподілу газу, надані за березень-травень, становить 54%. За червень рівень розрахунків зменшився на 10% від попередніх показників. Обсяг боргів юридичних осіб перед “Харківгазом” складає 102,1 млн грн, зокрема, промисловості – 22,5 млн грн, підприємств теплоенергетики – 74,8 млн грн, бюджетні установи – 4,8 млн грн. Заборгованість населення зросла до 161,7 млн грн. Ці цифри перевищують суму боргів перед “Нафтогазом” за технологічний газ, спожитий у березні-квітні – 87,4 млн грн.
Рівень розрахунків з “Харківміськгазом” за послуги розподілу газу, надані за березень-травень, становить 41%. Зокрема, обсяг боргів теплопостачальних підприємств перед “Харківміськгазом”, складає 342 млн грн. Лише комунальне підприємство “Харківські теплові мережі” заборгувало 138,5 млн грн. Ці цифри значно перевищують суму боргів перед “Нафтогазом” за технологічний газ, спожитий у березні-квітні – 43 млн грн.
З початку введення у державі воєнного стану заборгованість споживачів за розподіл природного газу “Дніпропетровськгазом” збільшилась на 257,9 млн грн. Наприклад, борг АТ “Дніпроазот” станом на початок липня сягає 470 млн грн. При тому, що борг АТ “Дніпропетровськгаз” перед ГПК “Нафтогаз України” становить лише 107 млн грн.
“Цинізм нинішньої ситуації полягає ще й у тому, що теплопостачальна компанія, яка знаходиться під управлінням НАК “Нафтогаз України” теж є боржником АТ “Дніпропетровськгаз” на суму 31 млн грн. І вимагаючи погашення боргів від нас, держкомпанія в особі теплопостачальника сама боргує нам значні суми”, – відмічається у повідомленні “Дніпропетровськгазу”.
Оператори ГРМ звернулися до Кабінету міністрів, НКРЕКП та військових цивільних адміністрацій з проханням втрутитись у ситуацію, посприявши підписанню відповідних договорів з ТОВ “ГПК Нафтогаз України” та реструктуризації боргів або відстрочки розрахунків по них до кінця бойових дій на території регіону. Це дасть змогу забезпечити газорозподільні компанії ресурсом, необхідним для стабільного та безпечного газопостачання споживачам відповідних регіонів.
Як повідомляла “Українська енергетика”, Кабінет міністрів України у червні 2022 року продовжив дію спецзобов’язань на ринку газу для операторів газорозподільних систем до кінця воєнного стану та шість місяців після його припинення чи скасування, та змінив умови надання газу в межах ПСО.
Ціна газу для нормативних втрат зафіксована на рівні 7,42 тис. грн/тис. куб. м (з ПДВ), для втрат, пов’язаних із війною, – 0,01 грн/куб. м, в інших випадках визначається за формулою.