Європейська комісія у четвер втретє запропонувала європейським компаніям заявити про потреби у постачанні газу через механізм AggregateEU, що забезпечує спільну закупівлю на міжнародному ринку.
У третьому циклі європейські підприємства мають до 27 вересня заявити про свої запити на газ. Об’єднаний попит потім буде об’єктом тендеру на світовому ринку 3-4 жовтня з метою отримати від міжнародних постачальників їхні пропозиції щодо постачання газу європейським клієнтам, передає агентство “Інтерфакс-Україна” з посиланням на оприлюднене у Брюсселі комюніке ЄК.
Згідно з ним, потенційні покупці зможуть подати свої заявки на газ для поставок з грудня 2023 по березень 2025 року.
У комюніке ЄК також наголошується, що третій тендер спирається на успіх двох попередніх тендерів цього року, під час яких було об’єднано спільний європейський попит на газ у 27,5 млрд куб. м. При цьому повідомляється, що з цього обсягу 22,9 млрд куб. м було запропоновано “надійними постачальниками”.
“Цього року ми вступаємо в зиму в кращих умовах з точки зору безпеки енергопостачання: наші запаси газу майже повні, наші джерела постачання більш диверсифіковані, а відновлювані джерела енергії відіграють більш домінуючу роль у нашому енергобалансі. Однак ситуація на газовому ринку залишається напруженою. Тому ми повинні зберігати пильність і продовжувати наші спільні закупівлі газу, щоб гарантувати стабільні та прийнятні поставки”, – заявив виконавчий заступник голови ЄК Марош Шефчович, який займається цим процессом.
Він закликав європейський бізнес об’єднати зусилля та співпрацювати з метою благополучно пережиити зиму і вже починати готуватись до наступної.
В Єврокомісії нагадали, що агрегація попиту та спільні закупівлі газу є флагманськими ініціативами енергетичної платформи ЄС, яка була створена для стимулювання диверсифікації постачання газу до Євросоюзу з метою “покласти край залежності від імпорту російського викопного палива”.
Як повідомляла “Українська енергетика”, Єврокомісія на початку травня поточного року оголосила перший міжнародний тендер на спільну закупівлю газу в рамках енергетичної платформи ЄС, а на прикінці червня ЄК оголосила про проведення другого тендера із спільних закупівель газу.
У липні ЄС оголосив підсумки другого тендеру із спільної закупівлі газу у рамках “енергетичної платформи ЄС”, на якому відібрав пропозиції майже на 12 млрд куб. м.
Для участі у перших спільних закупівлях газу через механізм AggregateEU зареєструвались близько 107 компаній. На перший оголошений тендер 77 європейських компаній подали заявки на загальний обсяг близько 11,6 млрд кубометрів газу. Найбільші обсяги пропозицій були зроблені ринками Болгарії, Німеччини, Італії, Нідерландів та Франції.
AggregateEU – новий майданчик для торгівлі газом у Європі, який допоможе європейській промисловості, у тому числі енергоємним компаніям, встановити нові комерційні відносини з альтернативними постачальниками газу при поетапній відмові від російського газу.