БізнесЦензор. 17 березня 2021. В січні 2021 року ГК “Нафтогаз Трейдінг” (входить в державну Групу Нафтогаз) став переможцем тендеру “Оператора ГТС України” (ОГТСУ) на послуги балансування протягом 2021 року вартістю 5,3 млрд грн.
Крім Нафтогазу в тендері приймала участь компанія “Енергетичні ресурси України” (ЕРУ), засновником якої був Андрій Фаворов, що до квітня 2020 року очолював газовий дивізіон в Нафтогазі.
Вочевидь, тендер був формальністю. Бо крім Нафтогазу ніхто його виграти і не зміг би.
Суть послуги балансування в продажі газу гравцям ринку, які відхилились від номінації (замовлення обсягу газу) по маржинальних цінах.
Раніше цю послугу здійснював сам ОГТСУ по цінах, по яких сам купував газ. Але після зловживань деякими трейдерами в першій половині 2020 року, правила було змінено.
Ці правила регулює Кодекс ГТС, який затверджує Нацкомісія з регулювання енергетики (НКРЕКП).
Її очільник Валерій Тарасюк у дружніх стосунках з керівником ОГТСУ Сергієм Макогоном. НКРЕКП легко затверджує зміни, на яких наполягає ОГТСУ.
В чому суть послуги балансування?
Припустимо, ви постачальник і замовили 100 тис. кубів газу на добу. Але ваші споживачі використали всього 95 тис. Тоді зайві 5 тис. кубів (позитивний небаланс) у вас викупить Нафтогаз з дисконтом від ринкової ціни.
Якщо ж ваші споживачі спожили 105 тис. кубів за добу (негативний небаланс), Нафтогаз продасть вам недостатні 5 тис. кубів зі штрафною надбавкою.
Раніше існував ліміт на відхилення від номінації – до 10% без штрафних санкцій (так званий толеранс).
Потім НКРЕКП знизила його до 3%. А зараз його не існує зовсім. Є лише градації. Маржа на цінах за небаланси до 3% – невеличка. До 5% – вища. А після 5% – найвища.
При тому, за січень загальне місячне відхилення між замовленим і поставленим обсягом ресурсу склало 8 млн кубів газу (дивись графік).
Це мізерна цифра, яка показує стабільну роботу ринку. Але балансові відхилення були кожної доби. Сьогодні споживач відібрав трохи менше замовленого – завтра трохи більше.
На пустому місці Нафтогаз заробив близько 200 млн грн, кожної доби викуповуючи з дисконтом позитивний і продаючи з надбавкою негативний небаланси.
Всі ці заробітки оплатять комерційні споживачі, на яких постачальники перекладуть вартість балансування.
Для розуміння: на 100% вгадати обсяг споживання на добу не може ніхто. І чим менший споживач – тим більше розбіжність.