Ф’ючерсні ціни на газ на хабі TTF перевищили €66/MWh ($800/тис куб м)

Тенденція до росту цін на природний газ на європейських ринках зберігається, а темпи росту збільшуються. Ф’ючерсні ціни на ресурс жовтня (Front Month) на найбільшому європейському хабі TTF (Нідерланди) у перші години торгів 14 вересня перевищили €66/MWh, нового абсолютного максимуму.

Протягом однієї доби (у порівнянні з відкриттям торгів попереднього дня) ціни зросли більш, ніж на €8/MWh, а у порівнянні з закриттям попереднього дня – на €5/MWh (8%), що є найбільшим добовим ростом цін у абсолютному вираженні за всю історію.

При переводі ціни також перетнули важливу позначку – $800/тис куб м. У гривнях газ у Європі торгується вже вище 26 500 грн/тис куб м (з ПДВ). Таким чином, різниця між цінами на газ в Україні та Європі відчутно зросла. Так, на початку вівторка газ на внутрішньому ринку торгується дешевше – приблизно на 3 000 грн/тис куб м або на €8/MWh.

Основною причиною значного росту цін на природний газ у Європі залишається високий попит на природний газ. Ціни на електроенергію у багатьох країнах досягли рекордних значень, у зв’язку з чим різко зростає виробництво електроенергії з природного газу.

Варто звернути увагу на Великобританію, значна частина електроенергії якої виробляється на ВЕС. Слабкі вітри в останні тижні, а також мінімальні запаси газу у сховищах призвели до різкого стрибку цін – до €350/MWh. Крім того, планові та позапланові відключення у Норвегії знижують поставки газу як до континентальної Європи, так і до Британії. При чому, при високих цінах на природний газ у Великобританії, частина норвезьких поставок з континентальної Європи йде до Британії.

Високі ціни на газ стимулюють Європу повертатися до використання вугілля. Проте, використання вугілля призводить до росту цін на вуглецеву емісію, який у свою чергу стимулює використання природного газу, як екологічно більш чистого виду палива. Попит на природний газ зростає, що також штовхає ціни на газ вверх. Вперше в історії ціни на природний газ перевищили ціни на емісію CO2, вартість якої у вівторок становить близько €61,8/т.

Напевно, найважливішим гравцем на європейському газовому ринку у цій ситуації є російський «Газпром», який часто штучно маніпулює ринком задля власних інтересів, основним з яких наразі є запуск «Північного потоку – 2». Хоча сертифікація проекту вже почалася, проте вона може тривати до січня 2022р, що означає відсутність поставок по «Північному потоку – 2» у цьому році.

«Газпром», не дивлячись на очікуваний дефіцит газу у Європі, протягом сезону майже не наповнював європейські ПСГ, у зв’язку з чим станом на середину вересня сховища заповнені на 70%, у середньому на 16% нижче, ніж у попередні роки. Не дивлячись на спустошені сховища, а також рекордно високі ціни на газ, російський монополіст, навпаки, скорочує поставки газу до Європи через основні напрямки – українську ГТС та «Ямал-Європа».

Весь серпень та початок вересня газопровід «Ямал» працював нестабільно, зазвичай значно нижче технічних потужностей після аварії на заводі в Новому Уренгої. Задля покриття потреб споживачів за контрактами, «Газпром» відбирав газ із європейських сховищ, посилюючи дефіцит фізичного газу на ринку.

«Газпром» у вересні також вперше за останні місяці не придбав усі додаткові гарантовані потужності для транзиту російського газу до Європи через українську ГТС. Цікаво буде подивитися, як компанія поведе себе на аукціоні з купівлі місячних гарантованих потужностей на жовтень. ТОВ «Оператор ГТС України» розділив пропоновані потужності між двома точками на східному кордоні: 9,8 млн куб м на день гарантованих потужностей у точці Суджа та 5,2 млн куб м на день у точці Сохранівка.

Рекордні ціни на газ у Європі мали б призвести до збільшення поставок LNG в регіон. Проте, ціни на азійському ринку все ще залишаються вище. Так, індекс JKM перевищив $23/MMBtu, в той час як ціна на TTF становить близько $22,7/MMBtu. За словами Reuters, конкуренція за дефіцитний LNG штовхає ціни до нових рекордів. Крім того, дефіцит газу спостерігається і у США, де у зв’язку з ураганом Ida значна частина газовидобувних потужностей на Південному узбережжі була зупинена. Новий ураган Nicolas не дозволив цим потужностям відновитися. Ціни на американському Henry Hub досягли семирічних максимумів, перевищивши $5,1/MMBtu.

Новими конкурентами за американський LNG на глобальному ринку виступають також країни Південної Америки, зокрема, Бразилія та Аргентина. Тривалий період засухи у Бразилії, значна частина електроенергії якої виробляється на ГЕС, призвів до значного росту попиту на природний газ (LNG з США). Поставки до Аргентини зросли у зв’язку зі змінами до законодавства, які сприяли скороченню газовидобутку.

Ріст цін на газ також впливає на нафтові ціни по всьому світу. Так, ф’ючерси на нафту Brent у вівторок перевищили $74/барель, вперше з кінця липня. WTI торгується вище $71/барель.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *