Наразі Молдова має у своєму розпорядженні близько 100 млн кубометрів у сховищах. Уряд країни доручив Energocom поповнити стратегічні запаси газу ще на 22,8 млн кубометрів.
“У нас великі резерви з минулої зими. Ми запаслися і купили газ за високою ціною, тому що “Газпром” скоротив постачання і була загроза їхнього повного припинення. Крім того, ми не припускали, що споживання газу у Молдові скоротиться майже вдвічі, через перехід споживачів на інші види палива та теплої зими”, – повідомив голова державної компанії Energocom (основний імпортер газу та електроенергії для країни) Вадим Бинзар на прес-конференції у п’ятницю, передає “Інтерфакс-Україна”.
Він також назвав “хибними та маніпулятивними” звинувачення молдовських ЗМІ щодо закупівель газу минулої зими за найвищими цінами в Європі.
“Закуплені майже 600 млн кубометрів газу відповідали прогнозам профільного міністерства з урахуванням необхідності пережити зиму з огляду на заходи економії та переходу Termoelectrica на використання мазуту замість газу. Щодо кожного рішення про закупівлю можна стверджувати, що на той час це була хороша можливість”, – пояснив він.
Вадим Бинзар також повідомив, що з 19 січня Energocom не закуповувала газ на ринку, використовуючи газ зі сховищ, де залишається близько 100 млн кубометрів. Окрім того, є розпорядження уряду поповнити стратегічні запаси газу ще на 22,8 млн кубометрів. За зберігання газу у ПСГ України Молдова платить на рік 1,59 євро за 1 МВт.
Директор Energocom наголосив, що компанія не купуватиме російський газ. Також на літній період Energocom уклав контракти про закупівлю газу з двома компаніями – грецькою DEPA та румунською, назва якої не розголошується за умовами контракту.
Національне агентство з регулювання в енергетиці на цьому тижні ухвалило рішення про зниження тарифу на газ для кінцевого споживача (вперше за два роки) на 38% – до 18,06 лея (з ПДВ 8%, 17,85 лея/1 долар) за 1 куб. м.
Як повідомляла “Українська енергетика”, прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан у середині травня заявив, що республіка більше не залежить від постачання російського газу, оскільки змогла відмовитись від його споживання, підключившись до європейської енергомережі.
Молдова до осені 2021 року купувала газ виключно у “Газпрому”. Потім країна почала закуповувати газ з альтернативних джерел, зокрема, постачання здійснювались з Румунії.
“Молдовагаз” та “Газпром” уклали п’ятирічний контракт на постачання газу, який набув чинності з 1 листопада 2021 року. З 1 жовтня 2022 року “Газпром” скоротив добовий обсяг подачі Молдові на 30% – до 5,7 млн. кубометрів, пояснюючи це технічними проблемами, пов’язаними з обмеженням транзиту газу через Україну. З того часу “Газпром” постачає до Молдови цей обсяг газу, що становить менше 40% потреб республіки.
На початку 2023 року уряд Молдови схвалив зміни до законодавства, що відкривають всім компаніям можливість користуватись послугою віртуального реверсу газу (backhaul) у точці з’єднання з Україною. Раніше цей механізм використовувався переважно замовниками із самої Молдови.
Для міжнародних партнерів України цей крок також відкриває можливість зберігати в українських підземних сховищах газ, доставлений в LNG-термінали у Греції чи Туреччині.
Впровадження віртуального реверсу Молдовою відкриває шлях до транспортування природного газу Трансбалканським коридором в обох напрямках. Потенційна потужність Трансбалканського коридору складає до 20 млрд куб. м на рік.