АТ “Оператор газотранспортної системи України” (ОГТСУ) підписало перший договір на транспортування з виробником біометану.
“Ми спостерігаємо поступове відновлення активності на ринку біометану. З початку року дві біометанові установки вже отримали технічні умови на приєднання до ГТС. Також вже підписано перший договір на транспортування з виробником біометану”, – розповіла керівниця управління стратегії ОГТСУ Катерина Коваленко під час виступу на Першому українському форумі з біометану.
Вона зазначила, що сприяння розвитку ринку відновлювальних газів (біометану і водню) є частиною оновленої стратегії Оператора ГТС України. На її думку, саме газотранспортна система може дати поштовх для розвитку галузі, оскільки може об’єднати виробника і споживача у різних точках країни або за її межами.
“Українська ГТС з’єднана з чотирма країнами ЄС, що відкриває українським виробникам біометану можливості до експорту в Європу. За поточних складних умов в Україні для виробників біометану експорт – чи не єдина бізнес-можливість розвивати галузь”, – зазначила Катерина Коваленко.
Вона нагадала про зміни до Кодексу ГТС, затверджені НКРЕКП у 2023 році, які уможливили приєднання біометанових установок до ГТС через газорозподільні мережі. Ці зміни надають малопотужним виробникам доступ до ГТС, дозволяють виробникам кооперуватись та скорочують відстань до можливої точки приєднання.
Як повідомляла “Українська енергетика”, у середині березня Верховна Рада прийняла закон про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану. Цей документ відкриває можливості для виробників експортувати біогаз.
У червні 2023 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), прийняла постанову, якою спростила доступ виробників біометану до газової інфраструктури.
Біоенергетики України планують протягом 2024-2025 років відкрити 10 нових виробничих обʼєктів із потужністю від 1,5 млн куб. м біометану на рік. До 2030 року, за оцінками Біоенергетичної асоціації, Україна може досягти виробництва до 1 млрд куб. м біометану на рік, а до 2050-го річні обсяги виробництва можуть зрости до 21,8 млрд куб. м.