Падіння цін на VTP може сприяти відродженню конкуренції на газовому ринку – президент асоціації газових трейдерів

Українські ціни VTP наближаються до цінностей ЄС. Падіння цін може стимулювати повернення до правил вільного ринку

Генеральний директор «Газових трейдерів України» каже, що зменшення ризиків поставок може призвести до відновлення транскордонної торгівлі

ЛОНДОН (ICIS) – Україна може скасувати регулятивні обмеження торгівлі газом і повернутися до угод вільного ринку, оскільки відкривається вікно можливостей, заявив президент асоціації «Газові трейдери України».

Андрій Мизовець зазначив, що падіння цін на газ на внутрішньому ринку України може незабаром зблизитися з тарифами на регульований сегмент населення, що означає, що обмеження може бути знято, якщо тенденція до зниження збережеться.

Уряд запровадив воєнний стан на початку вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

Це призвело до обмежень у всіх сферах, зокрема на ринку газу, де тарифи для домогосподарств були обмежені, а експорт газу заборонений.

Оскільки цивільна інфраструктура зазнала атаки протягом останніх двох років, попит на газ впав, і це зниження посилилося ведмежими фундаментальними показниками.

Ціни VTP України на передній місяць без урахування податку на додану вартість (ПДВ) падають нижче 11 300 українських гривень (грн.)/тис.куб.м (25,75 євро/МВт-год). Для порівняння, український регульований тариф для домогосподарств без урахування ПДВ становить 6 633 грн/тис. м3 і перевищує 7 000 грн/тис. м3 з додаванням роздрібних платежів.

БІЛЬШЕ КОНКУРЕНЦІЇ

Сегмент домогосподарств має вирішальне значення для пожвавлення оптового та роздрібного ринків, оскільки попит промислових споживачів, які купують за вільними ринковими цінами, скоротився.

Мизовець сказав, що промислове споживання до війни наближалося до 10 мільярдів кубометрів (млрд кубометрів) на рік. Проте промисловий попит зараз впав до 4 млрд кубометрів на рік.

Загальний річний попит в Україні зараз скоротився на третину до майже 20 млрд кубометрів на рік.

Це означає, що більшу частину попиту, що залишився, покриває державний виробник «Нафтогаз» за регульованими тарифами.

З початку війни «Нафтогаз» зміцнив свої позиції, або розширюючи внутрішній видобуток через свої виробничі підрозділи «Укргазвидобування» (УГВ), поглинаючи націоналізовані розподільчі активи, розширюючи роздрібні послуги або домінуючи на оптовому ринку, розкуповуючи обсяги, вироблені незалежними компаніями.

На кінець 2023 року загальна частка Нафтогазу у видобутку становила 74%.

У той час як УГВ та Укрнафта збільшили видобуток більш ніж на 5% у 2023 році порівняно з попереднім роком, незалежні компанії спостерігали падіння виробництва на 15%, оскільки деякі приватні активи були націоналізовані.

До початку війни Україна намагалася лібералізувати свої оптові та роздрібні ринки, успішно скасувавши всі обмеження цін у серпні 2020 року відповідно до зобов’язань щодо узгодження з правилами вільного ринку ЄС.

Тим не менш, зростання попиту після скасування карантину, пов’язаного з COVID, і безладдя, спричинене війною, також призвели до відокремлення українського ринку від сусідніх центрів ЄС.

ОБМЕЖЕННЯ ПІДНЯТТЯ

Мизовець вважає, що оскільки ризики поставок зараз зменшуються, є підстави для зняття інших обмежень, включаючи заборону на експорт газу з внутрішнього ринку, і відновлення транскордонної торгівлі.

Трейдери-нерезиденти, які закачують газ у сховища, можуть реекспортувати газ на свої внутрішні ринки, але обсяги місцевого видобутку не можна продавати за кордон.

Транскордонна торгівля з сусідніми ринками ЄС припинилася після війни, оскільки компанії не могли дозволити собі купувати порівняно дорожчий газ на хабах. Нафтогаз також намагався призупинити свою залежність від імпорту, щоб обмежити витрати.

Тим не менш, оскільки ціни на хабах в Україні та ЄС зараз починають вирівнюватися, можуть виникнути більші стимули для відновлення інтересу до транскордонної торгівлі.

Нарешті, Мизовець також вважає, що дозволивши приватизацію менших часток державного виробника УГВ, держава також могла б сприяти посиленню конкуренції та поступовому поверненню до довоєнних угод вільного ринку.

«Нафтогаз міг би зберегти мажоритарний пакет і продати менші частки західним покупцям», — сказав він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *