Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт №9024-д щодо створення в Україні мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.
За інформацією Комітета Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, закон визначає правові, організаційні та економічні засади створення та функціонування в Україні системи мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів і регулює відносини у цій сфері.
Мета закону – підвищити рівень енергетичної безпеки України та забезпечити безперервне постачання нафти та нафтопродуктів на внутрішній ринок України в разі виникнення кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів.
Ключові положення закону:
• мінімальні запаси нафти і нафтопродуктів зберігаються у вигляді екстрених та спеціальних запасів, які не можуть використовуватися в комерційних цілях, а використовуються лише для подолання кризових явищ місцевого або глобального рівня;
• обсяг мінімальних запасів повинен відповідати, щонайменше, 90 дням середньодобового чистого імпорту або 61 дню середньодобового внутрішнього споживання, в залежності від того, яка з двох величин більша;
• передбачається система контролю, яка буде відстежувати обсяги, якість та місця розташування запасів.
Крім того, визначено функції та повноваження державних контролюючих органів, адміністратора системи репортингу, порядок фінансування функціонування системи мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів, оновлено поняття кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів, її рівнів та встановлено чіткі повноваження Уряду та Міненерго; уточнено питання міжвідомчої координації та порядок створення, зберігання, заміни МЗНН тощо.
Як повідомляла “Українська енергетика”, Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону №9024 “Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів” у лютому 2023 року. 10 серпня парламент ухвалив у першому читанні версію законопроєкту №9024-д.
Прийняття відповідного закону вимагає від України Угода про асоціацію з Європейським Союзом. Зокрема, Директива Ради ЄС 2009/119/ЄС зобов’язує Україну сформувати до 2023 року та підтримувати мінімальний рівень резервів сирої нафти та нафтопродуктів. За європейською методикою, мінімальний запас нафтопродуктів на випадок надзвичайних ситуацій визначено на рівні 90 днів середнього добового імпорту.