Правова неузгодженість щодо переходу на енергетичні одиниці обліку газу може заблокувати роботу режиму «Митний склад». Про це повідомляє Оператор газосховищ АТ «Укртрансгаз» (УТГ).
Правова неузгодженість щодо переходу на енергетичні одиниці обліку газу може заблокувати роботу режиму «Митний склад». Про це повідомляє Оператор газосховищ АТ «Укртрансгаз» (УТГ).
Енергетична митниця Державної митної служби України з 1 квітня 2021р почала декларування природного газу, що зберігається в ПСГ в режимі «Митний склад», виключно в одиницях енергії (кВт*год). Державний орган керується нормами, що встановлені Законом України «Про митний тариф України» № 674-IX від 04.06.2020р. Він вимагає здійснення додаткового обліку природного газу в одиницях енергії.
Разом з тим, за словами УТГ, на сьогодні не прийнято законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії» № 2553 від 16.12.2019р, що передбачає такий перехід на облік в одиницях енергії з 1 травня поточного року. Він пройшов обговорення в профільному комітеті ВРУ та очікує на друге читання. Таким чином, виконати вимоги Закону № 674-IX без прийняття Законопроекту № 2553, а також подальшого врегулювання пов’язаної правової та регуляторної бази, наразі неможливо.
«УТГ як Оператор газосховищ України працює з митними органами та іншими стейкхолдерами задля владнання цієї правової колізії, що створює штучні перешкод перед учасниками газового ринку України. Результатом можуть стати значні фінансові втрати Оператора газосховищ та газових трейдерів України та ЄС», – повідомляють в УТГ.
В УТГ додають, що неврегульованість цієї ситуації може призвести до зниження привабливості українських газосховищ в очах іноземних замовників послуг. В той час як компанії-нерезиденти з 24 іноземних країн у 2020р зберігали в українських ПСГ в режимі «Митний склад» 10 млрд куб м природного газу або понад третину від всіх запасів газу в ПСГ. І саме використання режиму «Митний склад» – звільнення від сплати митних платежів та ПДВ протягом 1095 днів – стало одним з ключових факторів привабливості вітчизняних газосховищ на газовому ринку ЄС.