ВЖЕ У ЛИПНІ ЧЕРЕЗ ЗАПОВНЕНІСТЬ СХОВИЩ У ЄВРОПІ ВИНИКНЕ ІНТЕРЕС ДО УКРАЇНСЬКИХ ПСГ

Сьогодні на європейському газовому ринку складається цікава ситуація. На кінець травня заповнюваність європейських газових сховищ досягла рекордних для цього періоду 73,5 млрд куб м або майже 70% всіх потужностей.

Незважаючи на різке зменшення постачання газу з Росії ціна на газ в Європі знаходиться на мінімумі за останні два роки – €25/MWh, пропозиція на ринку переважає попит, а закачування йде стаханівськими темпами.

Користуючись сприятливою ситуаціє на ринку, європейські трейдери поспішають купити та закачати газ у сховища. Сьогодні щоденно в Європі у сховища закачують близько 400 млн куб м газу, щомісяця це близько 12 млрд куб м або 12% потужності сховищ. Якщо так буде продовжуватися, то вже на кінець липня заповнюваність сховищ в Європі сягне 95%, а попереду ще буде щонайменше 2 місяці (серпень-вересень) закачування газу. Очевидно, що в такій ситуації виникає інтерес до української ПСГ яка пропонує для європейців вільні потужності щонайменше 10 млрд куб м. Тобто, за рахунок українських ПСГ європейські компанії зможуть ще місяць інтенсивно закачувати газ на зберігання.

Українські підземні сховища газу можуть суттєво спростити життя європейським споживачам газу за умови забезпечення безпеки зберігання та тіснішої інтеграції українських сховищ та газотранспортної системи з газовою інфраструктурою та ринком ЄС (про це більше читайте в інтерв’ю керівника Оператора ПСГ АТ «Укртрансгаз» Романа Малютіна – ExPro).

Треба відзначити, що подібна ситуація вже траплялася в 2020 році, тоді на фоні низьких цін на газ та падіння споживання газу (під час першої хвилі COVID-19), європейські трейдери звернули увагу на українські ПСГ та закачали близько 10 млрд куб м газу. Понад 100 іноземних трейдерів постачали газ в Україну, серед них найбільші енергетичні компанії Європи, частина з яких відкрили свої представництва в Україні (Trafigura, Axpo, MET, Engieта інші) і продовжують успішно працювати навіть в умовах війни. За рахунок завантаження українських ПСГ газом з Європи Україна може суттєво підвищити ефективність роботи Оператора ПСГ АТ «Укртрансгаз», посилити власну енергетичну безпеку та продовжити інтеграцію в європейський газовий ринок. Звичайно війна і надалі буде стримуючим фактором для повноцінного повернення європейських трейдерів в Україну, проте доволі сприятлива конфігурація системи ПСГ, більше 80% яких знаходиться в Західній Україні, мінімізують ризики для потенційних користувачів сховищ і партнерів «Укртрансгаз».

До того ж слід згадати впроваджені в попередні роки послуги для залучення іноземних компаній. Передусім, це послуга для зберігання газу «митний склад» в українських ПСГ, яка дозволяє як українським, так і іноземним компаніям зберігати газ у газосховищах України без його розмитнення протягом трьох років. Також послуга short-haul для транспортування газу між сусідніми країнами через українську ГТС за спеціальними зниженими тарифами. Крім того, оператори ГТС та ПСГ поєднали ці послуги, що дозволяє іноземним компаніям імпортувати газ до «митного складу» українських ПСГ за допомогою шорт-хол*.

А нещодавно досягнуто домовленостей ОГТСУ та GAZ-System про розширення можливостей фізичних поставок газу з Польщі, зокрема з LNG терміналу Свіноуйсце. Все це створює сприятливі передумови для залучення європейських газових трейдерів до постачання та зберігання газу в Україні в 2023 році.

Шорт-хол (short-haul) – це особлива послуга, що з 1 січня 2020 року дозволяє отримувати знижку на транспортування між визначеними міждержавними точками входу та виходу. Відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи ця послуга визначається як “потужності з обмеженнями”

Генадій Кобаль, Expro

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *