Дії Оператора ГТС підривають сегмент незалежних постачальників газу – трейдери

Спосіб, в який ТОВ «Оператор ГТС України» (ОГТСУ) здійснює балансування ринку негативно позначається на сегменті незалежних постачальників газу і робить їх діяльність збитковою. Про це учасники ринку повідомили під час онлайн-конференції «Балансування на ринку газу – пошук рівноваги», проведеної виданням ЕнергоБізнес.

«Зараз на ринку є маржинальні ціни, і є послуга балансування. Остання коштує близько 2 000 грн/тис куб м, які отримує НАК «Нафтогаз України». І хоча декларується, що Оператор ГТС не заробляє на балансуванні, ми бачимо різницю в 40% між маржинальною ціною викупу позитивних небалансів і продажу негативних, – говорить президент Асоціації «Надрокористувачі України» Роман Сторожев. – Втім фізично балансування ГТС відбувається не так часто. Фактично, трейдери сплачують за незрозумілу послугу».

Йдеться про те, що Оператор ГТС не завжди здійснює подачу придбаного газу в ГТС для того щоб її збалансувати. Разом з тим, учасники ринку отримують рахунки за послуги державної компанії.

«Я вважаю, що Оператор ГТС має довести обґрунтованість своїх витрат на балансування ринку, – говорить юрист, адвокат, з питань енергетики Олег Бакулін. – Компанія має показати учасникам ринку всі свої реальні витрати».

За словами трейдерів, така викривлена ситуація на ринку негативно позначається на ліквідності учасників ринку, а послуга балансування призводить до збитків, які перекладаються на кінцевого споживача.

«Регулятор пише законодавство, яке дає можливість Оператору ГТС отримувати необґрунтовані кошти за необґрунтованою ціною і тим самим отримувати завищений дохід, – заявив Володимир Шведкий, СЕО «Енерджі Трейд Групп». – Тому ані Регулятор, ані державні компанії не зацікавлені у розвитку ринку приватних постачальників і робиться максимально все, щоб ринкові компанії були знищені в цьому ринку».

Виправити ситуацію міг би незалежний Оператор ринку. На думку членкині НКРЕКП Оксани Кривенко, можна було б передати функції з балансування ринку газу від Оператора ГТС до нового суб’єкта – Оператора ринку, а Оператор ГТС – буде вирішувати технічні проблеми. Це було б оптимальним рішенням і спростило би багато питань на ринку природного газу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *