У Комітеті Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг відбувся «круглий стіл» на тему формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів (МЗНН).
створення системи обміном даними про споживання пального.
З його слів, на першому етапі плануєть-ся запровадити вимогу зі зберігання 3% від споживання з доведенням планки до обсягу 61 дня за 8 років. «Ми про-понуємо 3%, але не менше 2 тис. т для імпортерів і 50 тис. т для виробників.
Це обсяг, який уже зберігається абсо-лютною більшістю операторів, тому така вимога не призведе до якогось обтя-ження», — вважає заступник міністра, додавши, що ця позиція лишається від-критою для дискусій.
Низка учасників «круглого столу», зо-крема і голова комітету Андрій Герус, виступили проти вимоги щодо 50 тис. т для виробників. На час військового стану міністерство пропонує надати право зберігати МЗНН зокрема у резервуарах АЗС та на інших акцизних складах. Крім того, до 50% визначеного обсягу дозволяється збе-рігати у сусідніх країнах-членах ЄС. При цьому перехідний період від ухвалення закону до набуття ним чинності пропонується визначити як 1 рік.
Як зазначив у свою чергу заступник генерального директора «Укрнафти» Денис Кудін, законопроєкт має систе-матизувати ринок і підвищити ступінь енергетичної безпеки країни. «Коли на ринку є маржа, тут може бути 300 і більше імпортерів, а коли маржі немає, то залишаються лише великі гравці. Це призводить до дисбалансу й неритміч-ності постачань. Оці компанії-одноденки будуть змушені або стати системними, або залишити ринок», — вважає топме-неджер держкомпанії. Він додав, що виступає за збільшення мінімального рівня зберігання запасу до 5 тис. т.
Крім того, пан Кудін зазначив, що не бачить жодного сенсу зберігання сирої нафти, адже коли на ринку є криза, не-обхідний саме нафтопродукт.
Зі свого боку Артур Лорковський з European Energy Community додав, що, на думку установи, у законі має бути прописано норму, яка забороняє уряду використовувати МЗНН для цінового редагування.