Комітет ПЕК провів обговорення законопроєкту про мінімальні запаси нафтопродуктів

У Комітеті Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг відбувся «круглий стіл» на тему формування мінімальних запасів нафти  та нафтопродуктів (МЗНН). 

Під час дис-кусії проєкт відповідного закону обго-ворювали народні депутати, представ-ники Міністерства енергетики України, European Energy Community та Європей-ської комісії й учасники ринку.

Презентацію поточного проєкту закону щодо створення МЗНН із зазначенням ключових його вимог провів заступник міністра енергетики України Микола Колісник. Серед важливих моментів посадовець зазначив, що фундамен-том системи запасів пального має стати
створення системи обміном даними про споживання пального.

«Після консультацій ми вирішили, що треба орієнтуватися не на 90 днів імпор-ту, а на 61 день споживання (два варіан-ти розрахунку МЗНН у ЄС — enkorr), але важливо зуміти накопичити обсяги того споживання. Для цього треба бачити сумлінну звітність щодо продажів опе-раторів», — зазначив М. Колісник.

З його слів, на першому етапі плануєть-ся запровадити вимогу зі зберігання 3% від споживання з доведенням планки до обсягу 61 дня за 8 років. «Ми про-понуємо 3%, але не менше 2 тис. т для імпортерів і 50 тис. т для виробників.

Це обсяг, який уже зберігається абсо-лютною більшістю операторів, тому така вимога не призведе до якогось обтя-ження», — вважає заступник міністра, додавши, що ця позиція лишається від-критою для дискусій.

Низка учасників «круглого столу», зо-крема і голова комітету Андрій Герус, виступили проти вимоги щодо 50 тис. т для виробників. На час військового стану міністерство пропонує надати право зберігати МЗНН зокрема у резервуарах АЗС та на інших акцизних складах. Крім того, до 50% визначеного обсягу дозволяється збе-рігати у сусідніх країнах-членах ЄС. При цьому перехідний період від ухвалення закону до набуття ним чинності пропонується визначити як 1 рік.

Як зазначив у свою чергу заступник генерального директора «Укрнафти» Денис Кудін, законопроєкт має систе-матизувати ринок і підвищити ступінь енергетичної безпеки країни. «Коли на ринку є маржа, тут може бути 300 і більше імпортерів, а коли маржі немає, то залишаються лише великі гравці. Це призводить до дисбалансу й неритміч-ності постачань. Оці компанії-одноденки будуть змушені або стати системними, або залишити ринок», — вважає топме-неджер держкомпанії. Він додав, що виступає за збільшення мінімального рівня зберігання запасу до 5 тис. т.
Крім того, пан Кудін зазначив, що не бачить жодного сенсу зберігання сирої нафти, адже коли на ринку є криза, не-обхідний саме нафтопродукт.

Зі свого боку Артур Лорковський з European Energy Community додав, що, на думку установи, у законі має бути прописано норму, яка забороняє уряду використовувати МЗНН для цінового редагування.

Віцепрезидент концерну «Галнафто-газ» Юрій Кучабський звернув увагу законодавців на ризики викривлення конкуренції. З його слів, зважаючи на те, що запас буде створюватися за ра-хунок приватних компаній, це відкриває можливості для зловживань, зокрема нечесним декларуванням запасів чи обсягів продажу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *