Президент Володимир Зеленський підписав закон №3613-IX (законопроєкт №9456) про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану.
Згідно з повідомленням на сайті Верховної Ради, 14 травня документ повернуто в парламент з підписом від Президента України.
Закон №3613-IX від 20 березня 2024 року урегульовує процедуру митного оформлення експорту біометану з України, що має посприяти розвитку виробництва цього виду палива та розширити експортні можливості України.
Митне оформлення біометану, відповідно до Закону, здійснюватиметься на підставі відомостей щодо обсягів біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, який під час переміщення газотранспортною системою за своїми фізико-хімічними характеристиками може бути заміщений відповідним обсягом природного газу або їх сумішшю, за кожним пунктом приймання-передачі газу окремо.
Передбачається, що закон сприятиме:
– розвитку нової сфери виробництва енергії;
– виконанню міжнародних зобов’язань щодо декарбонізації;
– виконанню вимог СВАМ при експорті продукції до ЄС;
– збільшенню експортного потенціалу України;
– залученню міжнародних інвестицій у розвиток енергетичної сфери та відновленню регіонів України із залученням використання нових технологій тощо.
Як повідомляла “Українська енергетика”, 20 березня Верховна Рада прийняла в другому читанні проєкт закону №9456 про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану.
Нагадаємо, на ухваленні закону наполягали українські виробники біометану. Україна має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських угідь, а сировина для біометану – це відходи аграрного сектору, тому потенціал його виробництва великий. Але в Україні були відсутні законодавчі механізми, не створені сприятливі умови для виробництва біометану, не врегульовано питання його митного оформлення, що унеможливлювало експорт ресурсу.
За твердженням “Біоенергетичної асоціації України”, протягом 2024-2025 років заплановане відкриття 10 нових обʼєктів із потужністю від 1,5 млн куб. м біометану на рік. До 2030 року Україна може досягти виробництва до 1 млрд куб. м біометану на рік, а до 2050-го річні обсяги виробництва можуть зрости до 20 млрд куб. м.