«Рішення про встановлення ціни на газ для побутових споживачів з 1 лютого 6,99 грн / куб.м – є більше емоційно-політичним, ніж економічно-управлінським і виваженим», – Р.Сторожев

За підсумками дискусії з теми: «Ціна на газ 6,99 грн/куб.м. – вирок чи спасіння для ринку газу?», яка відбулась сьогодні в рамках Energy Club в форматі Energy Freedom з Андрієм Куликовим.

Дискусія проводилась для бізнес середовища Energy Club та учасників газового ринку. Було важливо почути думку безпосередніх учасників ринку, за рахунок яких резервів буде здійснено виконання рішення Уряду та обговорити дорожню карту тих заходів, які б дозволили зменшити наслідки цього форс-мажору

З виступу Романа Сторожева, президента Асоціації «Надрокористувачі України»:

– Про причини підвищення цін на газ на внутрішньому ринку

Причиною став зовнішній об’єктивний фактор, який був викликаний коливанням цін на провідних європейських хабах. Перш за все, сталася найхолодніша зима в Китаї за останні 50 років. Всі обсяги LNG, які повинні були надійти до Європи, були спрямовані на китайський ринок. Ціна злетіла, її зростання на короткий проміжок часу склав від 30 до 40%. Ці коливання, природно, торкнулися і українського ринку природного газу, в тому числі сегмента населення, який був реформований і з літа «відкритий» для всіх постачальників газу. Учасники ринку, які постачають газ населенню, законтрактовані в форвардних контрактах до кінця опалювального сезону. У контрактах прописані формули, відповідно до яких ціна зросла.

– Які були альтернативи реакції уряду на зростання цін на газ?

Найефективніше, що можна було зробити, змінити у бік збільшення обсяг субсидій для незахищених верств населення. Ця цифра коливалася від 3 до 4 млрд грн, що є посильним завданням, щоб внести зміни в бюджет і спрямувати кошти для вирішення цього питання.

Другий ринковий механізм – інтервенції більш дешевого ресурсу природного газу, який би міг здійснити НАК «Нафтогаз» через ресурс «Укргазвидобування», який знаходиться в повному його розпорядженні.

– Негативний ефект для розвитку ринку газу в Україні

Незалежні учасники ринку є заручниками боротьби між НАКом і облгаззбутами, які сконцентрували основний портфель споживачів сегменту населення. Реалізується концепція поміняти одну монополію на іншу. Для більшості учасників ринку цей сегмент залишається закритим, з цієї причини, а також через те, що конкурувати з ціною «Нафтогазу» дуже складно.

Встановлена ​​ціна в 6,99 грн / куб.м. доступна «Нафтогазу» і він з такою ціною може отримувати прибуток, інші учасники при збереженні тенденції цін на хабах отримуватимуть або збитки, або будуть відмовитися від своїх споживачів, які будуть переходити до ПОН або «Нафтогазу».

Нагадаємо: 18 січня було опубліковано постанову КМУ N25 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою встановлено граничну ціну на газ 6,99 грн/куб.м. з 1 лютого строком на 2 місяці.

Постанова:  https://bit.ly/2XQ9bYl

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *