Ціна на газ в Україні зросла до рекордних з початку року 45 тис грн/тис куб м

Ціни на природний газ на українському ринку зросли до найвищих значень з початку року, впритул наблизившись до 45 000 грн/тис куб м (з ПДВ) у четвер. Про це свідчать дані ExPro.

Востаннє газ в Україні торгувався за такими цінами у грудні минулого року. При переводі вартість газу в Україні складає близько $985/тис куб м або €90/MWh.

Загалом, за останній тиждень ціни на природний газ в Україні зросли на 36% або 11 500 грн. Наприкінці липня газ в Україні торгувався по 31 500 – 34 000 грн/тис куб м.

Основна причина різкого росту цін на газ на внутрішньому ринку – різкий обвал пропозиції газу від постачальників. Так, постачальники (передусім, видобувні компанії) зайняли вичікувальні позиції, не продаючи газ.

Така поведінка зумовлена підвищенням ренти до рівня вище 35 000 грн/тис куб м, у зв’язку з чим реалізація газу за цінами нижче 40 000 грн/тис куб м стала збитковою.

Нагадаємо, формула розрахунку ренти прив’язана до цін на нідерландському хабі TTF, які у липні досягали найвищих значень з початку березня. Рента розраховується від середнього між цінами на TTF та середньою митною вартістю. Очікується, що Мінекономіки найближчими днями опублікує офіційні показники. Ймовірність того, що розрахунок ренти зміниться найближчим часом, мінімальна.

Зазначимо, що на період війни видобувні компанії сплачують ренту після реалізації видобутого газу. Саме тому на фоні високої ренти видобувники не поспішають реалізовувати власний природний газ, що призвело до його дефіциту на ринку та спровокувало стрімкий ріст цін на газ.

Не дивлячись на обвал споживання природного газу в Україні на фоні війни (у літні місяці споживання за даними ExPro впало практично удвічі), значна частина кінцевих споживачів не встигли придбати ресурс на серпень. Деякі виробники соціально значущих товарів (молоко, м’ясо, хліб і тд) звернулися до Міненерго з проханням втрутитися в ситуацію, оскільки ріст цін призведе до вимушеної зупинки підприємств.

Разом з тим, імпорт газу залишається на рівні 3,8 млн куб м на добу, більшу частину якого імпортує НАК «Нафтогаз України». Найближчим часом ріст імпорту не очікується, оскільки газ у Європі торгується приблизно удвічі вище, ніж в Україні.

«Нафтогаз» спільно з Міненерго та галузевим комітетом Верховної ради напрацьовують рішення, яке дозволить «Нафтогазу» купувати частину природного газу у приватних видобувників на торгівельних майданчиках. Планові обсяги купівлі – 1-3 млрд куб м до кінця поточного року. Ціну купівлі планується прив’язати до експортного паритету (ціна у Європі мінус вартість транспортування), що буде вище, ніж ціни, за якими газ торгується в Україні наразі.

Нагадаємо, «Нафтогаз» наразі продає значну частину газу власного видобутку (АТ «Укргазвидобування») для різних категорій споживачів за цінами, що нижче ринкових. Так, для населення «Нафтогаз» продає газ за 7 796 грн/тис куб м (з ПДВ), для інших постачальників газу для побутових споживачів – 7 400 грн/тис куб м (з ПДВ).

Також компанія продає газ для підприємств ТКЕ за довгостроковими контрактами по ціні 7 420 грн/тис куб м (з ПДВ).

Крім того, для державних і комунальних установ та організацій (бюджетники) та релігійних громад «Нафтогаз» продає газ за цінами близько 16 500 грн/тис куб м (з ПДВ).

Ціни на природний газ в Україні у 2022 році

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *