Ціни на газ у Європі перевищили 46 000 грн/тис куб м (по паритету, без доставки)

Ф’ючерсні ціни (ресурс січня) на природний газ на найбільшому нідерландському хабі TTF у вівторок зранку перевищили €120/MWh, як свідчать дані торгів. При переводі ціни перевищили 46 000 грн/тис куб м (з ПДВ, без доставки до кордону України) або $1 400/тис куб м.

Це найвищі значення з 5 жовтня, коли вартість газу у Європі досягала €160/MWh. Проте, тоді ціни різко зросли протягом одного дня, в той час як зараз спостерігається поступовий ріст протягом останніх днів (7-8% за день).

Основна причина росту цін у Європі – побоювання щодо проходження зими на фоні рекордно низьких запасів газу в підземних сховищах. Станом на 12 грудня у європейських ПСГ зберігалося менше 66 млрд куб м газу (62,4%). Не дивлячись на обіцянки «Газпрому» збільшити закачування газу в європейські ПСГ, російська компанія відбирає газ.

Прогнози щодо холодної та безвітряної погоди у другій половині грудня також вплинули на ріст цін. Очікується, що попит на газ зросте, як для опалення, так і для виробництва електроенергії. Разом з тим, збільшення поставок не прогнозується.

Крім того, заява голови МЗС Німеччини щодо невідповідності «Північного потоку – 2» європейським нормам та неможливості його сертифікувати призвела до значного стрибка цін на газ. Представник Бундестагу також зазначив, що навіть при позитивній сертифікації проекту, поставки не почнуться раніше вересня 2022р.

Газ в Україні дорожчає слідом за ростом цін у Європі. Так, 13 грудня ціни на внутрішньому ринку вперше з 5 жовтня перевищили 40 000 грн/тис куб м (з ПДВ). Газ в Україні уже протягом 14 місяців торгується нижче ніж у Європі – приблизно на 5 000 грн/тис куб м або на €12/MWh.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *