У Раді зареєстровано ще один законопроєкт про приєднання “МДУ” до ОГТСУ

Законопроєкт №9311-1 передбачає приєднання АТ “Магістральні газопроводи України” до ТОВ “Оператор ГТС України” є альтернативним урядовому законопроєкту №9311.

“Подали з колегами (перший автор – Макс Хлапук) альтернативний законопроєкт до урядового №9311 (про оптимізацію структури власності оператора ГТС України)”, – повідомив у Телеграм-каналі народний депутат Ярослав Железняк, який є одним з авторів законопроєкту.

Він додав, що документ мінімізує ризики невиконання Україною взятих на себе міжнародних зобов‘язань в рамках співраці з МВФ та ЄС.

Згідно із пояснювальною запискою, документ усуває ризики виконання Україною взятих на себе зобов’язань щодо реформи корпоративного управління оператора газотранспортної системи України, які містяться у законопроєкті №9311 у редакції, поданій Кабінетом міністрів України.

Законопроєкт №9311-1 містить у собі наступні дії на той випадок, якщо нову наглядову раду (НР) ТОВ “Оператора ГТС України” не буде обрано та призначено до 31 жовтня 2023 року, як це передбачено Меморандумом про економічну та фінансову політику між Україною та МВФ від 24 березня 2023 року. На цей випадок передбачено, що повноваження НР здійснюватимуться загальними зборами учасників (єдиним учасником), крім повноважень щодо призначення на посаду та звільнення з посади керівника та/або голови та членів виконавчого органу товариства.

Окрім того, законопроєкт також забезпечує формування нового складу НС ОГТСУ відповідно до вимог закону України “Про управління об’єктами державної власності”, що гарантує поширення вимоги щодо того, що більшість нової НР ОГТСУ має складатись з незалежних членів та конкретизує процедуру конкурсного відбору нових членів НР.

Законопроєкт також закріплює тип виконавчого органу (одноосібний чи колегіальний) ОГТСУ, як у разі інших господарських товариств, визначається на рівні статуту компанії, а не на рівні закону, як це передбачено урядовим законопроєктом. Скасовує виключне право НР “МДУ” пропонувати зміни до статуту ОГТСУ, а також запроваджує обов’язкове узгодження Секретаріатом Енергетичного співтовариства (ЕС) змін до статуту ОГТСУ, як це і передбачено меморандумом із МВФ.

Як повідомляла “Українська енергетика”, Кабінет міністрів України наприкінці минулого тижня зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону “Про оптимізацію структури власності оператора газотранспортної системи України” (№9311). Кабінет міністрів за тиждень перед цим вже схвалював проєкт закону щодо корпоративної реформи оператора газотранспортної системи, який передбачав приєднання АТ “Магістральні газопроводи України” до ТОВ “Оператор ГТС України”.

Законопроєкт спрямований на забезпечення виконання Україною Меморандуму про взаєморозуміння від 16 січня 2023 року, укладеного між Україною та Європейським Союзом, та Меморандуму про економічну та фінансову політику від 24 березня 2023 року, укладеного між Україною та Міжнародним валютним фондом.

Проєкт закону визначає одноразову спеціальну процедуру корпоративної реформи оператора газотранспортної системи України шляхом приєднання АТ “Магістральні газопроводи України” до ТОВ “Оператор газотранспортної системи України” та має на меті усунення складної системи управління підприємствами газотранспортної системи України, з урахуванням Керівних принципів ОЕСР щодо корпоративного врядування на підприємствах державної форми власності, пояснив він.

Нагадаємо, що при створенні “Магістральних газопроводів України” передбачалось, що ця компанія стане оператором ГТС України.

Водночас у процесі анбандлінгу НАК “Нафтогаз України” створила ТОВ “Оператор ГТС України”, якому і було передано функції “Укртрансгазу” з управління ГТС. Зі свого боку ОГТСУ було передано у власність “Магістральним газопроводам України”.

У затвердженому у квітні 2023 року меморандумі між Міжнародним валютним фондом і Україною стоїть завдання до кінця липня передати акції “ОГТСУ” від “МГУ” безпосередньо Міністерству енергетики України з відповідною зміною статуту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *