Україна готова купити через енергоплатформу ЄС близько 2 млрд куб. м газу

У рамках спільної закупівлі ресурсу через енергетичну платформу ЄС Україна готова придбати наступної зими близько 2 млрд куб. м газу.

Про це повідомив заступник голови Єврокомісії Марош Шефчович на спільному засіданні українського уряду та Єврокомісії у Києві у четвер, передає “Інтерфакс-Україна”.

“Ми вже обговорили з міністром енергетики Галущенком, скільки газу Україна зможе купити через енергетичну платформу ЄС. Це близько 2 млрд куб. м… Україна є однією з перших країн, яка чітко вказала на необхідність цього”, – сказав він та додав, що це питання буде пріоритетним.

Раніше цього ж дня глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн на спільній з президентом України Володимиром Зеленським пресконференції запросила Україну взяти участь у системі спільних закупівель газу.

“Ми запрошуємо Україну на наш енергетичний майданчик для спільної закупівлі газу. Ми хочемо якнайкраще використати загальний ринковий вплив”, – сказала вона.

Крім того, Шефчович зазначив, що Україна та ЄС у тісній співпраці розвиватимуть потенціал іншого величезного активу України – найбільшого підземного сховища газу в Європі.

“Дуже вражає, що попри війну в Україні є чимало компаній, які вже зберігають газ в українських ПСГ та показують, який великий потенціал для його використання є для мирного часу”, – наголосив віце-голова ЄК.

Наприкінці грудня заступник голови ЄК Марош Шефчович провів першу нараду представників промисловості щодо спільних закупівель газу до ЄС. Тоді він заявив, що подальший хід дій передбачає, по-перше, вибір до січня 2023 року постачальника послуг для організації IT-платформи з агрегації попиту, по-друге – публікацію сукупного попиту та організацію тендерів для залучення пропозицій ранньою весною 2023 року, по-третє – укладання угоди з першої спільної закупівлі, зокрема, щодо довгострокових контрактів із постачальниками газу задовго до літа наступного року.

На початку 2023 року на тлі зниження ціни на газ у ЄС та заповнюваності сховищ на 80% зріс інтерес європейських трейдерів до української газотранспортної системи та підземних газосховищ України.

Як пояснили в АТ “Оператор ГТС України”, різниця між цінами на короткостроковому та довгостроковому ринку ще восени 2022 року підштовхнула європейців закачувати газ, зокрема, в українські сховища, оскільки оператори газотранспортної системи та підземних сховищ пропонують гнучкі та зручні продукти для замовників послуг.

Минулого року послугами української ГТС скористались трейдери з Польщі, Словаччини, Угорщини та Молдови, які зберігали газ в українських сховищах або користувалися short-haul.

За даними ОГТСУ, на початок січня Україні зберігали свій газ понад 1 тис. замовників із 26 країн світу.

ЄК має намір на початку весни оприлюднити обсяг газу, який європейські країни планують спільно закупити, щоби отримати пропозиції постачальників. Мінімальний обсяг спільної закупівлі газу попередньо оцінюється у 13,5 млрд куб. м.

Як повідомляла “Українська енергетика”, Нацкомісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та компослуг, у середині січня 2023 року затвердила процедуру сертифікації оператора газосховищ, яка дозволить забезпечити сертифікацію АТ “Укртрансгаз” як європейського оператора та привести його діяльність до міжнародних стандартів. 27 січня “Укртрансгаз” офіційно заявив про готовність до сертифікації оператора газосховищ за європейськими правилами і подав відповідний запит до Нацкомісії.

Отримання сертифікації дозволить максимально завантажити потужності ПСГ України, збільшить фінансові надходження від послуг підземного зберігання, посилить енергетичну стабільність в Україні та на континенті, продовжить подальший розвиток та фундаментальну інтеграцію українського газового ринку з європейським.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *