Віце-канцлер ФРН Хабек: Політика відмови від російського газу – це надовго. Підсумки поїздки в Катар та ОАЕ

Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек розповів DW про підсумки переговорів у Катарі та ОАЕ, які, в тому числі, мали знизити залежність ФРН від енергоносіїв з Росії. Три дні тривав візит віце-канцлера та федерального міністра економіки Роберта Хабека (Robert Habeck) до країн Перської затоки. Він проходив на тлі війни в Україні, яку німецький політик кілька разів за час своєї поїздки назвав нестерпною. У Катарі та Об’єднаних Арабських Еміратах метою переговорів стали питання якнайшвидшого постачання газу до Європи та співробітництва в галузі виробництва екологічно чистого водню. На зворотному шляху з Абу-Дабі до Берліна віце-канцлер Німеччини відповів на запитання кореспондента DW.

  • DW: Пане Хабеку, причиною вашої поїздки, яка була організована у найкоротші терміни, був шок, спричинений нападом Росії на Україну. І усвідомлення того, що потрібно негайно щось робити з енергетичною залежністю Німеччини від Росії. Чи вдалося вам у таких умовах досягти успіху?

Роберт Хабек: Це стане ясно лише найближчими тижнями та місяцями. Я не укладаю жодних контрактів, але можу створити межі для переговорів між компаніями. З Об’єднаними Арабськими Еміратами існує більш тривале енергетичне партнерство, основна увага приділяється питанням кліматичної нейтральності, “зеленому” водню і розширенню відновлюваних джерел енергії.

Загалом ми підписали п’ять угод про співпрацю. Тож це явно вдалося. У Катарі основна увага приділялася можливим обсягам постачання зрідженого газу. Принаймні я впевнений, що візит до чогось привів. Тепер наші компанії розпочнуть переговори.

  • Після російського вторгнення в Україну канцлер Німеччини Олаф Шольц (Olaf Scholz) говорив про переломний момент. У Європі майже всі склали враження, що політичні умови повністю переглядаються. Чи це так і для держав Перської затоки?

Усім моїм співрозмовникам було ясно, що Німеччина зараз хоче вжити жорстких заходів проти Росії. Що ми не введемо в експлуатацію газопровід “Північний потік – 2” і водночас зосередимося на захисті клімату.

Але коли ми говоримо, що необхідно зробити більше для забезпечення прав трудящих у Катарі, і критикуємо той факт, що ОАЕ вітали сирійського правителя Асада, про що я також говорив під час візиту, погляди цих країн звернені на Німеччину і Захід. (Нам кажуть. – Ред.) Ви залишаєте нас у підвішеному стані, коли армії, які ми вважаємо терористичними, обстрілюють нас. Ваше ставлення до Ірану двояке, і ми змушені нести всі тяготи. І ви приходите лише тоді, коли хочете, щоб ми вам допомогли.

Мені це було сказано досить різко. Питання для нас, казали мої співрозмовники, таке: наскільки довгостроковим є те, чого ви хочете зараз? Чи ми повинні допомогти тільки на короткий час, а потім ви знову відвернетеся від нас? Тому мені довелося пояснити, що наша потреба у “зеленому” водні довгострокова, а політика відмови від російського газу – це надовго. І я думаю, що ми досягли успіху в цьому.

  • Ви знаходитесь на своїй посаді з грудня минулого року, коли війни ще не було. Якою мірою вона змінила вас самого та урядову коаліцію в Німеччині?

– Для мене особисто це не зовсім новий підхід до політики. Я завжди хотів нести відповідальність і знав, що мені доведеться приймати рішення, які не користуються популярністю, які є важкими, які покладають на людей певні вимоги. Рішення, які можуть бути неприйнятними для більшості, але які все одно мають бути прийняті. Але, звичайно, я не розраховував, що мені доведеться ухвалювати рішення на тлі війни. Тепер все стало ще більш сфокусованим, ще серйознішим. Рішення про постачання Україні зброї, про оснащення бундесверу, санкції. І ми не знаємо, коли президент Путін вживе контрзаходів. Я маю на увазі, що Росія має ядерну зброю! Усе, що змінилося, дуже серйозно. Відсутності зусиль немає. Але те, що через подібні речі легко пропливають, я ніколи й не очікував.

https://www.dw.com/ru/vice-kancler-frg-politika-otkaza-ot-rossijskogo-gaza-jeto-nadolgo/a-61211345

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *