Влада вбила ринок газу для населення: Якими будуть наслідки?

Автор- Олена Голубева

Володимир Зеленський мав усі шанси увійти в історію як президент, за якого в країні запрацював цивілізований ринок газу для населення, але, на жаль, став президентом, за якого цей ринок було знищено за п’ять місяців після запуску. Через ручне управління і некомпетентні рішення влади склалася ситуація, коли газ населенню поставляє тільки обраний пул компаній, яким “Нафтогаз” продає ресурс за ціною, яка нижче ринкової

За задумом, низька ціна, за якою населення купує газ нині, повинна тільки тішити побутових споживачів. Але радість може тривати недовго. Методи, якими влада гасить цінову пожежу, матимуть серйозні наслідки. “Укргазвидобування” за такої цінової політики неминуче зіткнеться з нестачею інвестицій, і обсяги власного видобутку падатимуть. У разі нестачі власного газу і високих цін на світових ринках Україна все одно буде змушена підвищувати ціни для населення. А непрозорість ринку буде лише збагачувати окремих осіб.

Ідея вільного ринку газу для населення полягає в тому, що власники індивідуальних господарств, багатоквартирні будинки, оснащені індивідуальними котлами, можуть самі вибрати постачальника газу з найбільш придатними умовами. Очікувалося, що вихід у сегмент багатьох постачальників і жорстка конкуренція між ними стимулюватимуть компанії пропонувати населенню нижчі ціни, знижки, бонуси, покращений сервіс (зручні онлайн-кабінети, callцентри, центри обслуговування без грубості та черг).

В Європі, де перехід до умов ринку стався давно, газ можна придбати у компаній, які пропонують в одному пакеті також і постачання електроенергії, а нерідко й телекомунікаційні послуги.

Якби в сегмент постачання газу населенню в Україні вдалося залучити європейські компанії, вони значно би підвищили планку сервісу і показали би рівень, за яким вітчизняним компаніям довелося би тягнутися. Компанії боролися би за клієнтів, працюючи з гранично низькою маржею, що змусило б і українських постачальників опускати ціни.

Ціна в 6,99 грн зломила ринок, річні контракти його добили

Вільний ринок, в якому споживачі, які використовують природний газ для опалення будинків і приготування їжі, змогли би вільно змінювати постачальників залежно від пропонованих ними цін, сервісу і додаткових послуг, почав працювати в Україні з 1 серпня 2020 року.

Конкуренцію традиційним газзбутам були готові скласти десятки компаній, зокрема й ті, які раніше газом не торгували. Спалахнула неабияка боротьба. За даними НКРЕКП, за перші півроку існування ринку газу для населення в Україні постачальника змінило понад 600 тис. побутових споживачів. Майже 76 тис. українців перейшли до нового постачальника в ІІІ кварталі і всемеро більше – 528 тис. – в IV кварталі 2020 року. Загалом це майже 5% від загальної кількості побутових споживачів природного газу.

“Процес переходу клієнтів між постачальниками був досить динамічним – цьому сприяла серйозна різниця в ціні пропозицій, що доходила навіть до 40% між швидкими, мобільними приватними постачальниками і облгаззбутами, які пропонували ціну і 10, і 11 грн/куб. м, тоді як незалежні приватні постачальники пропонували ціну 6-7 грн/куб. м”, – розповів 112ua.tv президент Асоціації “Газові трейдери України” Андрій Мізовець.

Повноцінної реалізації ринку заважало тільки те, що влада не ухвалила жодних рішень про те, як розпорядитися ресурсом “Укргазвидобування” – дочки “Нафтогазу” і найбільшого видобувача ресурсу в країні (близько 70% в загальному обсязі видобутку). Газ УГД залишили в безроздільному володінні” Нафтогазу”, який вивів на ринок газу для населення власну структуру і став агресивно відвойовувати клієнтів у інших постачальників. Тоді як інші постачальники були змушені підвищувати ціни на газ, купуючи його в гурті за ціною імпортного паритету, “Нафтогаз”, отримуючи ресурс за собівартістю – 3,6 грн/куб. м, зміг запропонувати населенню найвигідніші умови.

Почавши з нуля, “Нафтогаз” наростив частку до 13% на цей момент.

“Станом на початок серпня ДК “Нафтогаз України” обслуговує 1,1 млн комерційних клієнтів, а також понад 500 тис. клієнтів “Постачальника останньої надії”, виконуючи функцію страхового механізму для українців, які раптово залишилися без газової компанії. Таким чином, загальна частина клієнтів, яким постачає газ  “Нафтогаз України”, досягає 13% роздрібного ринку”, – уточнили в прес-службі “Нафтогазу”.

До кінця 2024 року компанія планує збільшити кількість комерційних клієнтів до 2,5 млн (тобто майже вдвічі, – ред.).

Розвиток ринку й активний процес зміни клієнтами постачальників зупинилися через рішення влади встановити граничну ціну, дорожче якої продавати газ населенню заборонялося, – 6,99 грн за кубометр. Рішення було ухвалено на тлі сезонного зростання цін на газ і “тарифних майданів”, що спалахнули в ряді українських міст взимку.

“Обмеження ціни (на рівні 6,99 грн/куб. м) зупинило розвиток конкуренції на ринку газу, оскільки саме ціна ресурсу була головним фактором вибору постачальника. Постачальники, які уклали форвардні контракти на імпортний газ за ринковою ціною 9,5 грн за куб. м, зазнали величезних збитків у І кварталі, а деякі з них взагалі не змогли продовжити свою діяльність і пішли з ринку”, – згадує голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.

Подальші дії влади остаточно нокаутували ринок. З 1 травня населення було переведено на річні контракти. Для їх забезпечення “Нафтогаз” уклав контракти з найбільшими постачальниками, які контролюють близько 80% поставок газу населенню, – із власною структурою і також із “Йе енергія” (поставляє газ групі газзбутів, що працюють під брендом “Твій газзбут” (104.ua). Два постачальники отримали 2,2 млрд і 6 млрд куб. м газу із закупівельною ціною 7,42 грн/куб. м, що дозволило їм запропонувати населенню найвигідніші ціни річних контрактів – близько 8 грн/куб. м (7,96 грн/куб. м у “Нафтогазу”). За даними “Економічної правди”, іншим приватним постачальникам газу населенню “Нафтогаз” дав вищі гуртові ціни – від 7,9 до 8,8 грн.

Багато постачальників отримали ліміт газу тільки під той портфель клієнтів, який вони сформували станом на березень-квітень, розповіли 112ua.tv учасники ринку на правах анонімності. За їхніми словами, це видається так, як якби “ринок сфотографували і поставили в рамку”. Ряд постачальників взагалі не змогли укласти контракти з “Нафтогазом” на купівлю газу за пільговою ціною. За умови нинішньої гуртової ціни вони можуть запропонувати населенню газ тільки по 20 грн/куб. м. Купувати за такою ціною газ при альтернативі 8 грн/куб. м ніхто, ясна ріс, не захоче.

Постачальники йдуть із ринку, конкуренція померла

Сумні наслідки застосованого владою підходу не забарилися. Конкуренцію заморожено. Міграція клієнтів від січня й дотепер спостерігається тільки в регіонах, де головний постачальник втратив з тієї чи іншої причини ліцензію (Донецька, Херсонська область). Нині вона йде тільки в одному напрямку – до ПОН і потім до “Нафтогазу”, зазначають учасники ринку. Уже п’ять приватних постачальників були змушені піти, передавши своїх клієнтів “Постачальникові останньої надії” (теж “Нафтогаз”).

Майже всі компанії, які планували до січня вийти на ринок газу для населення, тимчасово заморозили свої плани.

На ринку працюють тільки постачальники, які змогли укласти контракти з “Нафтогазом” на постачання газу за пільговою ціною, а передумов для появи нових постачальників немає і не передбачається“, – говорить Андрій Мізовець.

Компанії скоротили кількість цінових пропозицій до мінімуму. Найбільше об’єднання газзбутів, що працюють під брендом “Твій газзбут” (104.ua), заморозило програму “Газ про запас”, в рамках якої клієнти, що оплатили обсяги газу наперед, отримували значний дисконт у ціні. “Нафтогаз” пропонує тільки два пакети – “Річний” і “Комфортний сезон” з однаковою ціною: 7,96 грн/куб м. Плани щодо впровадження пакетів на три, шість і тринадцять місяців, які готувала держкомпанія, відсунуто на безрік.

Я негативно оцінюю те, що сталося з ринком. Не уявляю, як взагалі можна було за два місяці повністю зруйнувати те, що будувалося протягом тривалого періоду. Виходить, що ті, хто зміг укласти контракти з “Нафтогазом” за спеціальною ціною, нижче ринкової, змогли дати пропозиції в коридорі цін постачальника від “Нафтогазу” і газзбутів (“Твій газзбут”), яким постачає газ “Йе Енергія”. Не маючи доступу до газового ресурсу за ціною, за якою її купує “Йе Енергія” і “Нафтогаз” , інші постачальники не можуть конкурувати із газзбутами і з самим “Нафтогазом”“, – розказала 112ua.tv координатор житлово-комунальних та енергетичних програм Громадської мережі “Опора” Тетяна Бойко.

На тлі загальної стагнації, про яку заявила більшість приватних постачальників, “Нафтогаз”, який продовжує одноосібно розпоряджатися газом вітчизняного видобутку, єдиний повідомив 112ua.tv про збереження високої динаміки припливу нових клієнтів.

ДК “Нафтогаз України” активно збільшує кількість комерційних клієнтів. Станом на сьогодні компанія отримує до 5 тис. заявок на приєднання щодня“, – йдеться у відповіді прес-служби “Нафтогазу” на запит 112ua.tv.

Монополія на ринку змушує постачальників іти. За найбільш песимістичними прогнозами, кількість постачальників газу населенню може стиснутися до 4-5 компаній вже після проходження нинішнього опалювального сезону. Нині їх набагато більше.

Але найсерйознішого удару може бути завдано по національному видобутку, який почне знижуватися в умовах дефіциту коштів.

Віддаючи практично весь ресурс на пільгові контракти постачальникам газу і тепла населенню, “Укргазвидобування” незабаром може зіткнутися із ситуацією дефіциту коштів. У світі прискорилася інфляція, значно підвищилися ціни на руду, метал, і, відповідно, витратні матеріали, що, своєю чергою, веде до зростання витрат на обслуговування свердловин. На цьому тлі поточні витрати видобувних компаній лише зростатимуть. За умови неефективного розвитку, яке ми спостерігаємо вже не перший рік, обсяги видобутку товарного газу держкомпанії цілком можуть почати падати“, – говорить Мізовець.

Зазначимо, що в І півріччі 2021 року УГД вже зменшила обсяг видобутку газу на 5,3%, до 6,4 млрд куб. м. При збереженні динаміки І півріччя компанія вийде на рівень видобутку 12,8 млрд куб. м, що відповідає обсягам 2015 року, коли був історичний мінімум, викликаний виробничими аваріями і втратою активів через військові дій на сході України.

“Як результат, газу може банально забракнути для покриття всіх контрактів, укладених за пільговими цінами. І, якщо нічого не зробити в цій ситуації, не виключено, що за рік-два обсяг видобутку державного “Укргазвидобування” впаде на 1-2 млрд куб. м. І що робити тоді?” – сказав в коментарі 112ua.tv Андрій Мізовець.

З огляду на те, як Україна дозволяє собі змінювати правила, навряд чи ми побачимо вихід у сегмент зарубіжних постачальників, європейських трейдерів найближчі кілька років“, – сказала 112ua.tv Тетяна Бойко.

Вони могли би дати українським постачальникам серйозний поштовх у прагненні до поліпшень. Це означає, що вітчизняні компанії, що працюють у сегменті, будуть позбавлені стимулу розвиватися, покращувати свої клієнтські сервіси.

Погано те, що газ населенню постачають тільки компанії, які так чи інакше пов’язані з українськими олігархами: ті, хто мають олігархів у бенефіціарах або належать їм опосередковано“, – зазначила в коментарі 112ua.tv Тетяна Бойко.

Навіть якщо влада згодом зважиться повернутися до ліберального ринку, відновити довіру споживачів після нинішніх подій буде вже непросто.

Як і для чого варто було зберегти ринок

Ситуація з цінами на газ непроста. Зимовий стрибок цін не змінився весняним відкотом, а влітку цього року ціни не впали, як це зазвичай відбувається, а побили навіть зимові рекорди. В Європі протягом доби ціна на газ зростала на 20 дол., досягнувши історичного рекорду в 540 дол. за 1 тис. кубометрів.

Тренд до подальшого зростання ціни зберігається. Виходячи з котирувань західних хабів, за підсумками торгів, що відбулися наприкінці цього тижня, ціна газу з доставкою до українського кордону вже перевалила за 18,5 тис. грн за 1 тис. куб. м. На внутрішньому ринку України газ все ще дешевше від імпортного паритету за рахунок мікшування з газом, який закуплено в минулі періоди і який зберігається в ПСГ. Але все одно ціна дуже висока, і передумов для її зниження немає. Ба більше, немає передумов навіть до зупинки зростання ціни – з наближенням осені та холодів зростання лише посилиться“, – сказав 112ua.tv Андрій Мізовець.

Чи є в цій ситуації поле для маневру, за якого конкуренція на ринку збереглася би, а населення не платило 20 грн/куб. м? Є, впевнені співрозмовники 112ua.tv.

Насамперед для цього потрібно було ще торік зробити відкритим і конкурентним доступ до ресурсу “Укргазвидобування”.

Було би справедливо, якби “Нафтогаз” продавав газ всім постачальникам на рівних і прозорих умовах“, – зазначила Тетяна Бойко.

Ідею продавати газ “Укргазвидобування” через біржу всім постачальникам на рівних умовах просував нинішній голова правління “Нафтогазу” Юрій Вітренко на посаді в. о. міністра енергетики. Нині, коли Вітренко став голова правління “Нафтогазу”, обговорення питання зійшло нанівець.

Розумним у ситуації, що склалася, було би піти шляхом збереження ринку на тлі компенсацій реально нужденним категоріям населення, вважає президент асоціації “Газові трейдери України”. Адже зростання цін за ринкового підходу уникнути би не вдалося, однак він не був би різким.

Ще раз хочу наголосити на тому, що штучне стримування цін як на газ, так і електроенергію, для населення глобально проблеми не розв’язало. Підхід із ціною газу для населення 8 грн за куб. м дуже нагадує те, як за Януковича штучно тримали долар по 8 грн. Як і тоді, мільярди гривень вкидають у топку цього процесу, щоб уникнути небезпеки соціального вибуху, який теоретично може статися. Населення все одно заплатить за високу ціну газу, купуючи товари промисловості. Остання підвищуватиме ціни на товари, адже в собівартість їх буде закладено ту саму високу ціну на газ та електроенергію“, – зазначив Андрій Мізовець.

При цьому на сьогодні виходить так, що ціна на енергоресурси дотується не стільки для людей із низьким доходом, як здебільшого для людей із високими доходами. І це теж свого роду несправедливість, зазначає Мізовець.

“У розвинених країнах держава захищає вразливі категорії споживачів за допомогою субсидій і дає бізнесу нормально заробляти в умовах ринкової економіки. У нас же всіх споживачів роблять “пільговиками”, бідних і багатих, вбиваючи бізнес у цих галузях“, – додає Артем Компан.

***

Якби влада пішла шляхом продажу ресурсу “Укргазвидобування” всім постачальникам на рівних умовах, встановлення ринкової ціни для тих, хто може оплачувати опалення своїх особняків, захистивши при цьому вразливі категорії населення, конкуренція в сегменті приватних постачальників газу продовжила би розвиватися. Це дало би значний поштовх розвитку клієнтських сервісів, а згодом стало би фактором природного стримування цін від зростання (багато постачальників – багато пропозицій).

Зрозуміло, що для багатих газ був би не по 8 грн/куб. м, а значно дорожче, але при цьому “Укргазвидобування” могло би нарощувати обсяги видобутку, що сприяло би зниженню залежності від імпортних поставок. Якщо ж ситуація продовжить розвиватися в нинішньому ключі, то незабаром Україна не матиме дешевого газу ані для багатих, ані для бідних.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *