Ухвалене Кабміном «Положення про покладення спеціальних обов’язків (ПСО) на суб’єктів ринку природного газу» несе значні загрози для ринку і споживачів, адже більшість постачальників не зможуть переукласти договори з НАК «Нафтогаз України». Про це йдеться у листі, який Асоціація постачальників енергоресурсів (АПЕ) направила до Офісу Президента, Кабінету Міністрів України, Міністерства енергетики України та НАК «Нафтогаз України».
На думку членів Асоціації, у прийнятій редакції PSO невиконуваними є, зокрема, вимоги щодо надання банківської гарантії. В Асоціації наголошують, що постачальники не мають вільних обігових коштів через низьку маржу, передбачену чинними договорами з «Нафтогаз Трейдинг», а також через падіння рівня розрахунку населення за спожитий газ в умовах війни до 55%. Для забезпечення банківської гарантії постачальникам необхідно залучати кредити, які отримати у банків наразі неможливо.
Окрім того, постачальники не зможуть виконати вимогу PSO щодо обмеження суми простроченої заборгованості постачальника за використаний газ, яка має не перевищувати 10%. «Зважаючи на те, що рівень розрахунку населення впав до 55% — цю вимогу витримувати буде неможливо», – йдеться у листі.
В Асоціації наголосили, що запроваджене Урядом нове PSO завершиться 30 вересня, до початку опалювального періоду, що створює ризики його стабільного проходження. Існує загроза, що після завершення дії PSO, ціна на газ зросте й постачальники не зможуть забезпечувати споживачів газом за ціною, що закладена у базовому річному тарифі.
«Ми дуже б не хотіли, аби постачальники газу в проблемі неплатежів опинилися «крайніми», тобто тими, хто несе на собі всі господарсько-правові ризики нового механізму спеціальних обов’язків. Тоді як інші учасники ринку будуть повністю «застраховані» від виникнення такої заборгованості. Це не є збалансованим підходом. Принципово важливо дотримуватися вимог Закону України «Про ринок природного газу» щодо умов запровадження спеціальних обов’язків, які не повинні бути дискримінаційними й невиконуваними», – зазначається у листі-зверненні.
Нагадаємо, 29 квітня 2022р Кабмін ухвалив Постанову, що запроваджує дію нового PSO на суб’єктів ринку природного газу. Вимоги цього положення закріплюють правила відносин між усіма учасниками ринку на період з 1 травня до 30 вересня, а також є підставами для укладання договорів на закупівлю природного газу для потреб населення.