Новий абсолютний рекорд – газ у Європі по €79/MWh ($970/тис куб м)

Ф’ючерсні ціни на природний газ на ресурс жовтня (Front Month) на нідерландському TTF у ході торгів 15 вересня оновили абсолютні максимуми, досягнувши €72/MWh. Про це свідчать дані торгів. Протягом декількох годин ціни зросли ще сильніше, досягнувши €79/MWh.

Вже третій день поспіль газ у Європі зростає приблизно на €4-6/MWh, що є рекордним темпом. У порівнянні з попереднім днем ціни зросли на 20% або €13/MWh, найбільший добовий ріст. За першу половину вересня ріст склав – 57%, з початку року газ у Європі подорожчав у 4 рази, а у порівнянні з вереснем минулого року – у 7,2 рази.

У доларах газ також перетнув важливу позначку – $870/тис куб м, впевнено рухаючись до $1 000/тис куб м. Пізніше ціни перевищили $970/тис куб м. При переводі у гривні вартість газу у Європі складає понад 31 500 грн/тис куб м (з ПДВ). Нагадаємо, напередодні газ в Україні торгувався приблизно на 25 200 грн/тис куб м, на 6 000 грн нижче, ніж у Європі.

В той же час, 15 вересня ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» на ТБ «Українська енергетична біржа» пропонує ресурс жовтня за ціною 30 612 грн/тис куб м на умовах передоплати, 31 164 грн/тис куб м (післяоплата до 10 днів) та 31 944 грн/тис куб м (післяоплата до 45 днів). Вперше пропозиції на УЕБ перевищили 30 000 грн/тис куб м. Ціна «Нафтогазу» формується відповідно до формульного ціноутворення з прив’язкою до цін на європейських хабах.

Як повідомляло ExPro, серед основних причин стрімкого росту цін на газ у Європі низькі запаси газу у ПСГ на фоні знижених поставок з Норвегії, Росії, Алжиру та поставок LNG. Слабкі вітри у Північному морі скоротили виробництво електроенергії на ВЕС, що призвело до збільшення попиту на природний газ для виробництва електроенергії. Запаси вугілля у Європі мінімальні, що не дозволяє перейти на нього задля утримання цін на газ від зростання.

Варто зазначити, що при таких цінах вартість газу на TTF обійшла вартість газу на JKM, що може привабити поставки LNG до регіону. Проте, поставки з США можуть затримуватися через шторм Nicolas.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *