Природний газ подорожчав – до рекордних $1 000/тис куб м

Ф’ючерсні ціни на природний газ Front Month (ресурс жовтня) на найбільшому європейському хабі TTF (Нідерланди) 28 вересня на початку торгів вперше в історії перевищили $1 000/тис куб м. Максимальна ціна становила – €85,25/MWh, що є новим абсолютним максимумом. Про це свідчать дані торгів.

У порівнянні з попереднім днем ціни зросли на 11% або €9/MWh. З початку місяця газ у Європі подорожчав уже у 1,7 разів, з початку року – у 4,3 рази, а у порівнянні з кінцем вересня минулого року – майже у 7 разів.

При переводі у гривні вартість газу у Європі складає понад 33 500 грн/тис куб м (з ПДВ). Таким чином, різниця між цінами на газ в Європі та Україні продовжує зростати – у вівторок на початку дня газ в Україні торгувався на рекордні 6 000 грн/тис куб м або на €15/MWh нижче, ніж у Європі. Така значна різниця у ціні може призвести до росту експорту газу з українських ПСГ. Також очікується ріст цін на природний газ в Україні.

Подальше різке подорожчання газу у Європі було спричинено декількома факторами, серед яких активна закупівля LNG Китаєм для опалювального сезону. За різними джерелами, Китай перекуповує LNG танкери з націнкою у $2-3/MMBtu до європейських цін. Ризик мінімальних поставок LNG до Європи підтримується також ростом цін на газ на американському Henry Hub – вище $6,2/MMBtu.

Іншою важливою причиною росту цін став черговий обвал поставок російського газу через «Ямал-Європа» – до 1,5 млн куб м на годину зранку 28 вересня, удвічі нижче, ніж напередодні. Також позапланові технічні роботи ведуться в точці Tarvisio (італійсько-австрійський кордон), що призвело до скорочення поставок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *