Запаси природного газу в українських підземних сховищах газу (ПСГ) 13 серпня становили майже 13,08 млрд куб м, як свідчать розрахунки ExPro, що підтверджують дані «Нафтогазу». Це загальний обсяг зберігання газу в сховищах, який включає як активний газ, так і газ довгострокового зберігання. Таким чином, українські ПСГ заповнені на 42%. У порівнянні з минулим роком у сховищах зберігається на 5% або 650 млн куб м більше газу.
Запаси природного газу в українських ПСГ продовжують поступово зростати, оскільки українські та іноземні компанії продовжують закачувати природний газ до сховищ.
Обсяги закачування газу з початком серпня зросли – до 51-67 млн куб м на добу, найвищих значень з вересня 2020р. Зростання обсягів закачування пов’язано із активізацією українських та іноземних компаній, що імпортують природний газ до «митного складу».
На фоні заповненості європейських ПСГ, іноземні компанії використовують українські ПСГ. Так, станом на 13 серпня у європейських ПСГ зберігалося 95,8 млрд куб м природного газу, а сховища заповнені на 89,5%. Ймовірно, вже 15 серпня запаси в європейських ПСГ досягли 90%, як і прогнозувалося у виданнях ExPro.
Очільник НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов зазначав, що найбільші світові енергетичні компанії вже закачують природний газ до українських ПСГ. Також зазначалося, що 19 іноземних компаній зберігають газ в ПСГ України. За оцінками ExPro, на середину серпня більше 20 нерезидентів зберігають газ у сховищах.
Серед нерезидентів варто відзначити молдовську державну компанію Energocom, яка активно закачує природний газ до «митного складу», створюючи власні резерви. Станом на 13 серпня, за оцінками ExPro, компанія накопичила в українських ПСГ майже 400 млн куб м газу.
За перші 13 днів серпня до українських ПСГ було закачано близько 800 млн куб м природного газу, з яких понад 450 млн куб м – до «митного складу». Таким чином, більше половини газу, що закачується до ПСГ у серпні йде з-за кордону.
Запаси газу на «митному складі» українських ПСГ 13 серпня перевищили 1,3 млрд куб м, з яких понад 550 млн куб м закачано за допомогою послуги short-haul. Наразі весь газ, що імпортується з-за кордону йде до закачування в ПСГ.
Наразі на «митному складі» українських ПСГ зберігається найбільше газу з грудня 2021р і обсяги зберігання продовжують зростати.
Зазначимо, що 11 серпня обсяги закачування газу до ПСГ України знизилися до 51 млн куб м, найнижчого значення з початку місяця. Таке зниження пов’язано із різким зростанням цін на природний газ у Європі, внаслідок чого спреди між поточними цінами на газ у Європі та цінами взимку звузилися, що робить зберігання газу в українських ПСГ менш привабливим. Тим не менше, закачування газу до українських ПСГ продовжується, в тому числі і на «митний склад», відновившись до рівня понад 30 млн куб м на добу.
До початку вересня, за прогнозами ExPro, запаси газу в українських ПСГ можуть перевищити 14,1 млрд куб м, з яких на «митному складі» зберігатиметься 1,9 млрд куб м природного газу.
Нагадаємо, до початку опалювального сезону Україна планує накопичити у сховищах як мінімум 14,7 млрд куб м природного газу. Майже напевне можна сказати, що даний показник вдасться перевищити. Однак, проходження опалювального сезону буде залежати також від поведінки трейдерів, що закачали газ до «митного складу». Іноземні компанії найчастіше закачують газ до «митного складу» з метою його подальшого реекспорту, в той час як українські розглядають варіант продажу газу на українському ринку при сприятливих цінах.
ExPro