“ЙЕ Енергія” перепродувала за ринковими цінами дешевий газ від “Нафтогазу”- заява “Нафтогазу”

Компанія “ЙЕ Енергія”, кінцевим бенефіціарним власником якого є Дмитро Фірташ, у рамках однорічного контракту з “Нафтогазом” закуповували дешевий газ українського видобутку, та перепродувала газзбутам за ринковими цінами. Про це йдеться у коментарі директора по інтегрованим комунікаціям НАК “Нафтогаз” Максима Белявського, який є у розпорядженні “Української енергетики”.

“Найперше, в умовах однорічного контракту із компанією “ЙЕ Енергія” не було встановлено обмежень або зобов’язань газозбутових підприємств постачати природний газ виключно для побутових споживачів. Така помилка призвела до того, що у травні 2021 року, більше 20% природного газу, який був відпущений газбутовим підприємствам для постачання населенню за річними договорами, – був перепроданий за ринковими цінами (вищі за фіксовані ціни у договорах) для інших категорій споживачів”, – зазначив Білявський.

Представник “Нафтогазу” наголосив, що проблема полягала не в тому, що Уряд виступав за стабільну ціну на прийнятому рівні в межах річного продукту, і Нафтогаз мав забезпечити ресурс газу для такого продукту, а в тому, як ці контракти були прописані.

Білявський також повідомив, що на сьогодні, “Нафтогаз” спільно із Міненерго, НКРЕКП та ТОВ “ОГТСУ” розробили нову модель прозорого забезпечення потреб населення природним газом. 

Як повідомляла “Українська енергетика” на прикладі “Миколаївгазу”, що входить до групи РГК, і переважно купує газ у спорідненої компанії – “ЙЕ Енергія”, купівлі відбувалися за цінами, дорожчими за ринкові, в окремі періоди – на 40-50%. За 3 роки облгаз ймовірно переплатив за газ від 255 до 332 млн грн.

Орієнтовна переплата “Миколаївгазу” на закупівлю газу для потреб ВТВ у 2020 році може становити 44 млн грн або 15% від всіх витрат.

Ще одна цікава особливість закупівель газу миколаївським облгазом – плата за газ наперед, а інколи – за газ, який і не постачався. Такі випадки, зокрема, мали місце при закупівлі газу у ТОВ “ЙЕ Енергія”.

Нагадаємо, у січні 2021 року ТОВ “ЙЕ Енергія” (до жовтня 2020 року – “Єгаз”), кінцевим бенефіціарним власником якого є Дмитро Фірташ, заявила про намір оскаржувати в суді ціну на газ для населення, яка, згідно з рішенням Кабінету міністрів, до кінця березня була встановлена на рівні 6,99 грн за кубометр. На думку компанії, політика НАК “Нафтогаз”, який погодився поставляти газ населенню за указаною ціною, не є ринковою. Як заявили в “ЙЕ Енергія”, компанія має маржу від продажу газу населенню лише 10%. І тому, вона погодилася б продавати газ за ціною 6,99 грн лише за умови, якби отримувала від держави компенсацію.

Навесні 2021 року стало відомо, що “Нафтогаз” досяг домовленостей з “ЙЕ Енергія” про продаж газу у рамках річного контракту. Проте, ціну та обсяги домовленостей не розкривали, пояснюючи, що це комерційна інформація.

Як відомо, група “Нафтогаз” в особі дочірньої компанії “Укргазвидобування” продає на ринку газ українського видобутку.

Згодом, у коментарі “Українській енергетиці” експерт Dixi Group Вікторія Ткачук розповіла, що “Йе Енергія” домовилася з “Нафтогазом” про закупівлю газу для споживачів, які є клієнтами групи РГК, на досить вигідних умовах.

Водночас виконавчий директор з трансформації Групи “Нафтогаз” Отто Ватерландер наприкінці квітня 2021 року заявив, що “Нафтогаз” прагне застосовувати недискримінаційний, єдиний підхід до всіх клієнтів, у тому числі “ЙЕ Енергія”.

На той момент “Нафтогаз” ще очолював Андрій Коболєв.

На минулому тижні  голова правління НАК “Нафтогаз” України Юрій Вітренко заявив, що компанія “Йе Енергія” олігарха Дмитра Фірташа і низка інших учасників ринку перепродують промисловим підприємствам газ, куплений у “Нафтогазу” за договорами, укладеними для забезпечення річних контрактів на поставку газу населенню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *