Ціни на газ досягли рекордного значення за останні два роки – майже 9 000 грн/тис куб м

Ціни на природний газ на українському ринку наприкінці п’ятниці 16 квітня досягли найвищих значень за останні два роки – з початку лютого 2019р. Газ у ціні впритул наблизився до 9 000 грн/тис куб м.  Про це свідчать дані консалтингової агенції ExPro.

Так, наприкінці дня 16 квітня ресурс поточного місяця на українському ринку торгувався за цінами 8 900 – 9 000 грн/тис куб м (з ПДВ). Ціни на газ у ПСГ становили 8 850 – 9 000 грн/тис куб м (з ПДВ). В той же час, ресурс травня торгувався по 8 850 – 8 990 грн/тис куб м (з ПДВ).

Серед причин різкого зростання цін в Україні – ріст котирувань на європейських хабах, де ціни досягли трьох місячного максимуму. Газ у Європі дорожчає на фоні росту цін на емісію СО2, а також під впливом холодної, як для квітня, погоди. Запаси газу в європейських підземних сховищах продовжують знижуватися, ПСГ заповнені менш, ніж на 30% (у них зберігається близько 31 млрд куб м газу, що на 26 млрд менше, ніж минулого року).

Прогнози щодо скорочення поставок LNG до Європи влітку також сприяють росту цін. Очікується, що значна частина LNG буде направлено до Азії, як до преміального ринку. Пусті сховища на фоні скорочених поставок LNG можуть призвести до дефіциту газу у Європі.

Газ в Україні залишається дешевшим, ніж у Європі. Так, ресурс квітня у п’ятницю торгувався нижче, ніж спот у Європі приблизно на €1/MWh (400-500 грн/тис куб м), в той час як ресурс травня нижче, ніж ф’ючерси на €0,7/MWh (300 грн/тис куб м). Це призводить до того, що імпорт газу в Україну економічно недоцільний, оскільки потрібно платити ще і за транспортування газу до української ГТС. Враховуючи це, імпортери активно купують газ в українських видобувників, що також сприяє зростанню цін на природний газ на внутрішньому ринку.

Крім того, на ТБ «Українська енергетична біржа» 16 квітня ТОВ «ГПК «Нафтогаз Трейдинг» продало 19 млн куб м ресурсу травня за цінами 9 280 – 9 334 грн/тис куб м (з ПДВ) на умовах післяоплати протягом 10 днів. ТОВ «Рожнятівнафта» також реалізувало 200 тис куб м газу в ПСГ з передачею у квітні по 8 940 грн/тис куб м (з ПДВ) на умовах передоплати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *