Ціни на природний газ у Європі опустилися нижче €50/MWh

Ф’ючерсні ціни на природний газ Front Month на нідерландському хабі TTF у ході торгів 17 лютого опустилися нижче €50/MWh вперше за останні 1,5 роки (з вересня 2021р). Про це свідчать дані торгів на ICE. При перерахунку вартість газу складає близько $550/тис куб м або 24 800 грн/тис куб м (з ПДВ).

Зазначимо, що спотові ціни на природний газ на європейських хабах у жовтні-листопаді минулого року вже опускалися нижче – до €20/MWh у окремі дні. Однак, саме ф’ючерсні ціни Front Month, які є найбільш ліквідним показником на ринку, вперше знизилися нижче €50/MWh.

Головним чином ціни знижуються на фоні достатнього ресурсу газу в Європі. Запаси природного газу в підземних сховищах Європи знаходяться на найвищому рівні за останні 10 років (за виключенням 2020р), у ПСГ зберігається 68,5 млрд куб м газу. Сховища заповнені на 64,8%.

Рекордно тепла зима, безумовно, зіграла на руку Європі. На фоні теплої погоди країни ЄС скоротили споживання газу, що дозволило заощадити більше ресурсу та сприяло зниженню цін.

Не дивлячись на відвертий шантаж росії як у 2021р, так і протягом всього 2022р, країна-терорист досягла лише одного – втрати європейського ринку. Поставки російського газу до Європи у 2022р скоротилися більш, ніж удвічі – до 64 млрд куб м трубопроводами. З усіх маршрутів поставок наразі працюють лише два: Україна та Турецький потік. Обидва маршрути працюють не на повну потужність.

Разом з тим, росія намагається збільшувати поставки газу до Європи з початком 2023р, щоб отримати додаткові кошти від продажу газу європейських покупцям. Однак, це призводить лише до більшого зниження цін. Ймовірність повної зупинки поставок російського газу, яку чекали перед опалювальним сезоном, наразі невисока. Природний газ залишається одним з небагатьох ресурсів, які росія поки може вільно продавати до ЄС. Однак, це лише питання часу.

Тим часом ціни на природний газ в Україні також поступово знижуються. Так, згідно котирувань Natural gas ExPro у четвер 16 лютого газ в Україні торгувався за цінами 22 400 – 23 300 грн/тис куб м (з ПДВ).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *